Dávky pobírané přes sKarty budou nově chráněny před exekucí

Lidé, kteří od ledna dostanou příspěvek v hmotné nouzi přes sKarty, budou mít dávku chráněnou před exekucí. To je podle ministerstva práce a sociálních věcí výhoda při elektronických platbách. Letos dostane nové sKarty osm set tisíc lidí včetně těch, kteří pobírají hmotnou nouzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sKartu nebudou mnozí lidé vůbec používat

sKartu nebudou mnozí lidé vůbec používat | Foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí

„Na dávky pomoci v hmotné nouzi se nově přes sKarty nevztahuje exekuce,“ říká Štěpánka Filipová z ministerstva práce a sociálních věcí.

Ministerstvo podle jejích slov připravuje legislativní změny, které by lidem umožnily pobírat dávky i pomocí poštovních poukázek. Úředníci ale předpokládají, že s rozšiřováním sKaret tuto možnost bude využívat čím dál méně lidí.

„Očekáváme, že s tím, jak lidé budou dostávat nové sKarty, počet lidí, kteří budou dávky pobírat přes poštovní poukázky, bude postupně klesat,“ vysvětluje Filipová.

Výplaty dávek přes sKarty už dlouho kritizuje ombudsman a neziskové organizace kvůli možnému zneužití dat.

Přes sKarty vyplatil stát na sociální dávky už dvě miliardy korun. Na úřadech práce si je vyzvedlo přes 186 tisíc lidí.

S vydáváním sKaret pokračují úřady i letos. Dostat by je měli mimo jiné i lidé s postižením a pěstounské rodiny. Celkově jde o osm set tisíc osob.

Sociální karty, které spravuje Česká spořitelna, nadále fungují hlavně jako identifikační průkazky. K platbě a výběru peněz je pak lidé využívají jen dobrovolně.

Alena Benešová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme