Dávky pobírané přes sKarty budou nově chráněny před exekucí

Lidé, kteří od ledna dostanou příspěvek v hmotné nouzi přes sKarty, budou mít dávku chráněnou před exekucí. To je podle ministerstva práce a sociálních věcí výhoda při elektronických platbách. Letos dostane nové sKarty osm set tisíc lidí včetně těch, kteří pobírají hmotnou nouzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sKartu nebudou mnozí lidé vůbec používat | Foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí

„Na dávky pomoci v hmotné nouzi se nově přes sKarty nevztahuje exekuce,“ říká Štěpánka Filipová z ministerstva práce a sociálních věcí.

Ministerstvo podle jejích slov připravuje legislativní změny, které by lidem umožnily pobírat dávky i pomocí poštovních poukázek. Úředníci ale předpokládají, že s rozšiřováním sKaret tuto možnost bude využívat čím dál méně lidí.

„Očekáváme, že s tím, jak lidé budou dostávat nové sKarty, počet lidí, kteří budou dávky pobírat přes poštovní poukázky, bude postupně klesat,“ vysvětluje Filipová.

Výplaty dávek přes sKarty už dlouho kritizuje ombudsman a neziskové organizace kvůli možnému zneužití dat.

Přes sKarty vyplatil stát na sociální dávky už dvě miliardy korun. Na úřadech práce si je vyzvedlo přes 186 tisíc lidí.

S vydáváním sKaret pokračují úřady i letos. Dostat by je měli mimo jiné i lidé s postižením a pěstounské rodiny. Celkově jde o osm set tisíc osob.

Sociální karty, které spravuje Česká spořitelna, nadále fungují hlavně jako identifikační průkazky. K platbě a výběru peněz je pak lidé využívají jen dobrovolně.

Alena Benešová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme