Dbalého a Rittigova advokátka čelí kárné žalobě. Kvůli sporu s firmou, kde působí expremiér Nečas

U soudů zastupuje lobbistu Ivo Rittiga nebo někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Teď advokátka Katarína Kožiaková Oboňová čelí kárné žalobě. Podle advokátní komory se musí zpovídat ze střetu zájmů. Měla se ho dopustit u léta se táhnoucího sporu o papírnu Neograph, dnes Security Paper Mill, jejíž akcie se přetahuje společnost Delta Capital, v níž působí expremiér Petr Nečas.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katarína Kožiaková Oboňová s lobbistou Ivo Rittigem | Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

"Na paní advokátku byla skutečně v nedávné době podána kárná žaloba. Je viněna z možného střetu zájmů. Kárné řízení však není veřejné, veřejný je až jeho výsledek. Proto až do skončení nebudeme poskytovat další údaje," potvrdila informaci serveru iROZHLAS.cz mluvčí advokátní komory Iva Chaloupková.

Kožiaková je známá především jako advokátka Vladimíra Dbalého, hlavní postavy velké korupční aféry kolem Nemocnice Na Homolce. V kauzách údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby či údajně předražených jízdenek pražského dopravního podniku se zase podílí na obhajobě lobbisty Ivo Rittiga.

Rittiga a spol. čeká další soud. Policie navrhla obžalovat v jízdenkové kauze 18 lidí

Číst článek

Žaloba kvůli papírně

Server iROZHLAS.cz zjistil, že s posledním případem souvisí i kárná žaloba z letošního srpna. Někdejší obchodní ředitel Neographu (dnes Security Paper Mill) Vladimír Sitta mladší je totiž hlavním svědkem proti Rittigovi v jízdenkové kauze. Papírna pro pražský dopravní podnik tiskla jízdenky a Sitta mladší s otcem (ředitelem papírny) upozornili, že část provize z jejich výroby plyne k lobbistovi.

V roce 2012 však Sittové o majoritní podíl v papírně přišli. Jsou přesvědčeni, že se tak stalo kvůli svědectví, že Rittig a jejich obchodní partner Jan Janků Neograph tunelují. Když totiž Sittové vystoupili proti Rittigovi, státní zástupkyně Dagmar Máchová, sama aktuálně stíhaná v kauze úniků informací Bereta, jim zablokovala hlasovací práva.

Janků obratem svolal valnou hromadu, která Sittovy z papírny vyšachovala. V roce 2013 vstoupila do podniku skupina Delta Capital podnikatele Michaela Brody, pro kterou pracuje mimo jiné i expremiér Petr Nečas.

Tahanice kolem papírny má navíc i trestněprávní rovinu. Soud Sittu mladšího nepravomocně uznal vinným z tunelování Neographu a potrestal ho ročním podmíněným trestem a dvouletým zákazem činnosti ve statutárních orgánech podniků vyrábějících papír. Zároveň ale dodal, že je smutné, že policie a zastupitelství prozatím nedodaly důkazy o mnohem závažnější trestné činnosti, na niž Sitta mladší upozornil. 

David Michal, Katarína Kožiaková Oboňová, Vladimír Dbalý | Foto: Filip Jandourek

Advokátka Kožiaková po celou dobu sporu zastupuje papírnu vedenou Janků. Nejdříve jako advokátní koncipientka kanceláře MSB Legal spolupracující s Rittigem, od roku 2015 jako advokátka vlastní kanceláře A3K. Kárná žaloba podaná na popud Janků, kterou má server iROZHLAS.cz k dispozici, jí vyčítá, že advokát z její kanceláře převzal letos v únoru zastupování Brodovy skupiny Delta.

Spor o akcie

Janků totiž v roce 2014 Deltě prodal svoje akcie, jenže jak uvádí kárná žaloba, dosud za ně nedostal zaplaceno. Před rokem tak od smlouvy odstoupil a o akcie se s Deltou soudí. A právě v tomto sporu proti němu Delta Capital zastupuje právník z advokátní kanceláře, která patří Kožiakové. Podle žaloby jde tak o jasný střet zájmů.  

"Za stavu, kdy kárně obviněná nedokončila prodej akcií, při kterém stěžovatele zastupovala a měla k dispozici veškeré dokumenty, které jí svěřil, se stěžovatel obává, že její advokátní kancelář využívá ve svůj prospěch a ve prospěch společnosti Delta Capital informace a dokumenty, které kárně obviněná získala v souvislosti s poskytováním právních služeb stěžovateli," píše se mimo jiné v dokumentu.

„Za stavu, kdy kárně obviněná nedokončila prodej akcií, při kterém stěžovatele zastupovala a měla k dispozici veškeré dokumenty, které jí svěřil, se stěžovatel obává, že její advokátní kancelář využívá ve svůj prospěch a ve prospěch společnosti Delta Capital informace a dokumenty, které kárně obviněná získala v souvislosti s poskytováním právních služeb stěžovateli“

Kárná žaloba na advokátku Katarínu Kožiakovou - Oboňovou

Advokátka: Žádný střet zájmů

Kožiaková však obvinění odmítá, Janků totiž při prodeji akcií podle advokátky nebyl jejím klientem.

"V naší advokátní kanceláři A3K, stejně jako v kanceláři MSB legal, kde jsem působila, fungovaly a fungují přísné kontrolní mechanismy. Proto jsem přesvědčena, že žádné právní poradenství není a nikdy nebylo poskytováno v rozporu s pravidly o střetu zájmů. Rovněž jsem přesvědčena, že se jedná pouze o snahu vytvořit nátlak na mou osobu a vyloučit mě že zastupování mého klienta, společnosti SPM Security Paper Mill. Takovýto nátlak však naprosto odmítám," napsala serveru iROZHLAS.cz.

Jak Kožiaková dodala, vedle kárné žaloby čelí ještě dalšímu problému. "Je řešena další stížnost téže osoby, bývalého akcionáře Security Paper Mill, která je dlouhodobě mým klientem," uvedla advokátka.   

V případě, že ji kárný senát komory uzná vinnou, hrozí jí napomenutí, pokuta, dočasný zákaz práce v advokacii, nebo dokonce vyškrtnutí ze seznamu advokátů.  

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme