Duševní stav exšéfa Homolky Dbalého bude zkoumat ústav. Jeho stížnost na stíhání soud odmítl

Podle policie bral milionové úplatky. Na obžalobu v dosud poslední větvi korupční kauzy Nemocnice Na Homolce si však její exředitel Vladimír Dbalý zatím počká. Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz neuspěl lékař se stížností proti rozhodnutí policie vyloučit ho z případu kvůli špatnému zdraví. Dbalého čeká pobyt v ústavu, kde budou zkoumat jeho duševní stav.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Stížnost byla zamítnuta s odkazem na procesní ekonomii, vzhledem k tomu, že nelze předjímat vývoj zdravotního stavu klienta,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz Dbalého advokátka Katarína Kožiaková-Oboňová.

Policie navrhla obžalovat v kauze Homolka tři další lidi. Dbalého stíhají zvlášť

Číst článek

Informaci potvrdil i dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Ten ještě musí stanovisko policie posvětit. „Policejní orgán nepředložil státnímu zástupci spis s návrhem na vydání konečného rozhodnutí,“ upřesnil Matula.

Policie Dbalého stíhá celkem kvůli třem okruhům zakázek Nemocnice Na Homolce, z nichž údajně bral úplatky. Třetí část kauzy v listopadu dospěla k obžalobě. Policie někdejšího šéfa Nemocnice Na Homolce viní z toho, že za zmanipulování tendrů na poradenské služby, dodávku pro pracoviště navigované chirurgie a poskytování správy a vývoje aplikací vzal úplatek přes 10 milionů korun.

Brzdil by případ

Obžalovat Dbalého ovšem kriminalisté nenavrhli, aby případ nebrzdil. Lékař totiž trpí psychickými problémy, které zastavily i soudní jednání týkající se předchozích dvou větví korupční kauzy. Dbalého tak policie plánuje obžalovat samostatně, sám by pak také předstoupil před soud.

Kauza Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce je prozatím rozdělena na tři okruhy. První se týká digitalizace chorobopisů za 146 milionů korun a nákupu gama nože za 140 milionů korun, z něhož se již u soudu zpovídá Dbalý, Toběrný a dalších pět lidí. Do Dbalého kapsy mělo jít 28 milionů.

Druhá část kauzy se týká poradenských zakázek. Policie kvůli nim vedle exšéfa Homolky obžalovala advokáta Davida Michala či účetní Emilii Bialešovou a další tři lidi. Obvinění si mezi sebou údajně předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun a nemocnici způsobili škodu 50 milionů korun.

Dbalého, Toběrného a další tři lidi policisté ve třetí větvi kauzy obvinili v únoru 2016. Případ se týká tří okruhů veřejných zakázek. Jedním z nich jsou poradenské služby, druhým dodávka pro pracoviště navigované chirurgie a třetí poskytování správy a vývoje aplikací.

Advokátka: Úsměvné

S tím ale Kožiaková-Oboňová nesouhlasí. "Vyloučení považuji za předčasné, zasahuje do procesního postavení všech obviněných. Odkaz na procesní ekonomii je úsměvný v kontextu toho, že samotný policejní orgán ve věci téměř rok nečinil žádné úkony," rýpla si do práce policistů.

Dbalého, jeho tehdejšího náměstka Michala Toběrného, lékaře Františka Tovaryše či manažery Ladislava Janigu a Jana Valtra detektivové ve třetím okruhu kauzy Nemocnice Na Homolce obvinili na začátku loňského roku.

Stíhají je za přijetí úplatku, podplácení a za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Od Janigy například Dbalý v souvislosti se zakázkou na správu a vývoj aplikací podle policie dostal úplatek 2,8 milionu korun. 

Čeká ho pobyt v ústavu

Bývalého šéfa Nemocnice Na Homolce ovšem místo obžaloby čeká nejméně dvouměsíční zkoumání v ústavu. Hlavní postava korupční kauzy totiž údajně trpí duševními problémy a není schopna chodit na hlavní líčení v prvních dvou větvích kauzy.

První se týká údajné korupce při digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože, druhá úplatků při poradenských službách pro Nemocnici Na Homolce. Jelikož exšéf Homolky trvá na účasti u hlavního líčení, nemůže bez něj probíhat.

Městský soud v Praze proto nejdříve nařídil znalecké zkoumání Dbalého. Odborníci ale uvedli, že jeho duševní stav nelze bezpečně diagnostikovat a je nutné ho pozorovat dlouhodoběji. Soud ho poslal do zdravotnického ústavu, kde může strávit až tři měsíce.

Exředitel Nemocnice Na Homolce však nesouhlasil a proti rozhodnutí podal stížnost. Ovšem neuspěl a tak ho nejspíš již brzo čeká pobyt v zařízení vybraném soudem. Obě soudní jednání jsou tak odročena na neurčito.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme