Dbalý se opět omluvil, soud nemůže řešit další kauzu Homolky

Projednání druhé korupční kauzy bývalého ředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého se opět odsouvá. Ani opakovaný pokus pražského městského soudu o zahájení hlavního líčení nevyšel. Dbalý totiž znovu zažádal o odklad kvůli svému zdraví. Informovala o tom mluvčí soudu Markéta Puci. Jednání mělo začít příští pondělí.

Praha (Aktualizováno: 12:24 24. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Je to v této věci podruhé. Pan obžalovaný požádal soud prostřednictvím své obhájkyně o odročení hlavního líčení, doložil i zprávu o svém aktuálním zdravotním stavu," uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Dodala, že nový termín jednání zatím předsedkyně soudního senátu nestanovila.

Dbalý bral úplatky od známých i advokátní kanceláře, tvrdí obžaloba. Hrozí mu až 12 let vězení

Číst článek

Případem se také začne zabývat i nová soudní znalkyně. „Předsedkyně senátu s ohledem na dokladovaný zdravotní stav pana obžalovaného přibrala znalkyni z oboru psychiatrie, aby ve svém posudku uvedla, zda je pan obžalovaný schopen účasti u hlavního líčení. Ne každá pracovní neschopnost automaticky znamená nemožnost účasti u hlavního líčení,“ upřesnila pro Radiožurnál Puci.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý zaslal krátce před zahájením hlavního líčení neschopenku už v květnu, kdy se soud kauzu pokusil veřejně projednat poprvé. Pokud obžalovaný trvá na své účasti u jednání, nelze jednat v jeho nepřítomnosti.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011. Konkrétně jde o zakázky na poradenské a konzultační služby, dále na účetní a medicínsko-právní služby a do třetice zakázek na právní služby, které poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners spojovaná s lobbistou Ivem Rittigem.

Dbalý si podle obžaloby díky úplatkům za nezákonně uzavírané smlouvy přišel na 12 milionů korun. V případě prokázání viny mu hrozí až dvanáctileté vězení. Spolu s ním čelí obžalobě dalších pět lidí.

Dbalý před soudem poněkolikáté

Lékař už před pražským městským soudem stanul kvůli nákupu gama nože a zakázce na digitalizaci chorobopisů, při jejichž zadávání podle obžaloby na úplatcích získal přes 27 milionů korun.

Svou vinu už dříve popřel, státní zástupce podle něj „nehorázně a bezostyšně lže". Dbalý kritizuje mimo jiné to, že obžaloba vychází z poznámek v jeho deníku, který označil za fiktivní umělecké dílo o životě v lékařském prostředí. Rozsudek v této kauze, jíž se soud zabývá od loňského ledna, zatím nepadl. Jednání by mělo pokračovat v říjnu.

Muž je obviněn ještě ve třetí větvi případu, která se před soud doposud nedostala a která se týká například dodávky pro pracoviště navigované chirurgie.

Nemocnice Na Homolce | Foto: Filip Jandourek

Barbora Valášková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme