Dcera Nagyové napsala Čunkovi. Za zatčením své matky vidí útok na lidská práva a důstojnost

Předseda senátního podvýboru pro lidská práva Jiří Čunek chce ve vazbě navštívit Janu Nagyovou. Dopisem se na něj obrátila její starší dcera Nikola, která si stěžuje na okolnosti zatýkání její matky nebo pobyt v cele předběžného zadržení. Čunek už požádal vrchního státního zástupce Ivo Ištvana o návštěvu věznice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nagyová je přivážena k ostravskému Okresnímu soudu | Zdroj: ČTK

Senátoři už znění dopisu dcery Nagyové projednali a chtějí si ověřit informace, které v něm starší dcera bývalé pravé ruky expremiéra Nečase uvádí. Teď čekají na to, jestli jim Ivo Ištvan povolí návštěvu.

„Velmi by mě překvapilo, kdyby nám tu návštěvu neumožnil. Za přítomnosti státního zástupce nebo i bez něj. Nedovedu si představit, že by někdo mohl to vyšetřování mařit,“ říká k tomu předseda podvýboru Jiří Čunek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o dopise dcery Jany Nagyové Jiřímu Čunkovi přinesla redaktorka Květa Moravcová

Nikola Nagyová v dopise kromě jiného píše, že se její matka nemohla v cele předběžného zadržení umýt ani převléknout. K osobním věcem se dostala až týden po svém zatčení, kdy už byla ve vazební cele.

Policie stížnosti na podmínky v cele předběžného zadržení odmítá komentovat s tím, že dopis nebyl adresovaný jí.

Pokud jde o zatýkání Jany Nagyové, o kterém její dcera v dopisu píše také, tak k tomu už se policie vyjádřila v minulosti. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v České televizi řekl, že je připravený postup obhájit. „Zásadní úkony máme zdokumentovány i videem,“ doplnil.

Voda jen ze záchodu? Cela není hotel, říká advokátka

Jana Nagyová, obviněná ze zneužití pravomoci a podplácení, je od 12. června, kdy ji zadrželo policejní komando, v takzvané koluzní vazbě. Na cele je téměř celý den, jen hodinu může chodit po vězeňském dvoře. Návštěvy přijímá pouze za přítomnosti dozorců nebo vyšetřovatelů. Pod kontrolou má také poštu.

V její cele předběžného zadržení je jen lůžko a toaleta. Často tam ale podle advokáta Jaroslava Ortmana nebývá ani voda. Podle něj je to jedno z nejhorších omezení osobní svobody:

„V Kongresové ulici v Praze není ani voda. Buď ji naberete kelímkem ze záchodu, nebo máte prostě smůlu. Pořád na vás svítí světlo, jste pod kamerami, pozorují všechno, co děláte, včetně toalety, a nemáte žádnou šanci se spojit s okolním světem.“

O stížnostech na vazbu v kauze Nagyová soud rozhodne v pátek

Číst článek

Advokátka Klára Long Slámová jeho slova umírňuje. Podmínky v celách předběžného zadržení vnímá jinak. Zadržení nebo obvinění si podle ní musí uvědomit, že na jedné straně sice stojí presumpce neviny, na té druhé však také zájem státu spravedlivě potrestat pachatele.

„Cela předběžného zadržení ani vazba nejsou hotel,“ upozorňuje Slámová.

Květa Moravcová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme