Dcera Nicholase Wintona převzala pamětní známky s portrétem svého otce

S velkým dojetím převzala Barbara Wintonová, dcera sira Nicholase Wintona, českou památeční známku s portrétem svého otce. Česká pošta ji vydala k připomínce života muže, který před začátkem druhé světové války postupně odvezl z Československa do Británie 669 převážně židovských dětí. Tehdy třicetiletý bankéř je tak zachránil před deportací do nacistických koncentračních táborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sir Nicholas Winton s dcerou Barbarou | Foto: Jiří Hošek

„Tato je pro manžela, tato pro dceru, pro bratra. A tuto pošlu známému v Americe, který sbírá známky,“ říká Barbara Wintonová a nalepuje známky s portrétem svého otce. Ruce i hlas se jí přitom třesou dojetím.

„Je to těžké, protože zemřel před pár měsíci. Ale zároveň je to zvláštní pocit. Češi měli mého otce velmi rádi a i on se sem moc ráda vracel. A já jdu v jeho šlépějích,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

S velkým dojetím převzala Barbara Wintonová známku s portrétem svého otce. Byla u toho i redaktorka Evelyna Kulíšková

Česká pošta vydala pamětní známku na začátku září – dva měsíce poté, co Nicholas Winton ve svých 106 letech zemřel.

Podle ředitele známkové tvorby Břetislava Janíka se známky k úmrtí zpravidla nevydávají. V případě sira Nicholase to ale byl spontánní nápad.

„My jsme se dozvěděli, že večer zemřel. A ráno jsme se rozhodli, že jdeme do toho. První den se vytipoval výtvarník a za čtyři dny byla známka nakreslená, potom tiskárna a distribuce."

Lidé si už koupili na 70 tisíc známek s Wintonem. Portrét muže, jehož hrdinství ocenili čeští prezidenti řády Tomáše Garrigua Masaryka a bílého lva, by se příští rok měl objevit i na známce ve Velké Británii.

Nicholas Winton | Foto: Český rozhlas

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme