Dcera zastavené řidičky odmítla ukázat občanku. Hlídka ji spoutala a odvezla na stanici

Rutinní silniční kontrola v Brně skončila zadržením její dcery a následným odvozem v poutech na policejní stanici. Advokátka Pavla Hrtoňová je přitom přesvědčena, že úplně bezdůvodně. Policejní hlídka podle ní nepostupovala podle zákona, když po spolujezdkyni chtěla občanský průkaz. Policie se brání, že postup hlídky byl v souladu se zákonem. A odborník radí, aby si lidé i policisté v podobných případech pořizovali videozáznam.

Původní zpráva Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní hlídka (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hlídka Hrtoňovou zastavila 13. června kolem půl třetí odpoledne v Brně - Králově Poli. Ve voze společně s ní cestovala na místě spolujezdce její dcera. Jeden z policistů si od ní vyžádal doklady a po několika minutách jí oznámil, že spáchala přestupek. Hrtoňová, povoláním advokátka, však byla přesvědčena, že se ničeho nedopustila. A dožadovala se právní kvalifikaci onoho přestupku. Podle ní marně.

Slovenská policie stíhala 'neřidiče', nedopatřením ale zastřelila mladíka na zadní sedačce

Číst článek

"Z tohoto důvodu jsem se rozhodla, že chci, aby můj domnělý přestupek byl projednán ve správním řízení, protože jsem si nebyla vědoma jeho spáchání. Policista vypisoval potřebnou dokumentaci. Mezi mnou a hlídkou nedocházelo k žádné komunikaci, seděla jsem v autě s dcerou. Když policista dopsal záznam o přestupku, dal pokyn k fotografování mě a mého auta. Dotázala jsem se ho, na základě jaké právní kvalifikace takto činí. Odvětil mi, že si všechny paragrafy nemůže pamatovat," líčí Hrtoňová.

Potud šlo víceméně o běžnou silniční kontrolu, následně ale hlídka, alespoň podle verze Hrtoňové, překročila své pravomoci. Policista, jehož předtím zkoušela z paragrafů, totiž přikročil k její dceři a požádal ji, aby se legitimovala.

'Choval se agresivně'

"Dcera to odmítla s tím, že nevidí důvod. Žádný jí nesdělil. Policista se pak začal chovat agresivně a vyhrožoval jí, že ji předvede na stanici v Králově Poli. Dcera odvětila, že jí nesdělil jediný důvod, proč by s ním měla odjet na policejní služebnu," popisuje svoji verzi Hrtoňová.

Snímek pořízený Evou Hrtoňovou, na němž již její dcera sedí v policejním voze s pouty na rukách. | Foto: Eva Hrtoňová

To už si ale podle ženy policista přivolal na pomoc kolegu a začali její dceru nevybíravě vytahovat a tlačit do služebního vozu. Hlídka dívce podle ní ani v tento moment neřekla jediný důvod, proč se má legitimovat.

"Nepoučili ji o jejích právech, před tím než byla násilně vyvlečena z mého auta, ani v průběhu celého 'řízení'. Poté, co ji násilně vtlačili do služebního vozidla, dostala pouta, jednu ruku měla velmi utaženou. Když požádala o povolení pouta, jeden policista jí sdělil, že ho to nezajímá. Druhý jí pouta povolil. Po celou dobu převozu na služebnu byla spoutána," tvrdí Hrtoňová.

Když žena v závěsu za vozem hlídky dorazila na policejní služebnu, policistům oznámila, že je právním zástupcem dcery, která žádá o její přítomnost. Policisté to však odmítli.

'Pro občanku si sáhli do kabelky'

Policisté mohou o legitimaci požádat. Ale ne bezdůvodně

Server iROZHLAS.cz se zeptal Jindřicha Komárka z policejní akademie, kdy mohou policisté požádat o předložení občanského průkazu.

Policisté mají právo požádat o prokázání totožnosti, pokud k tomu mají důvod. Například při využití §42 zákona o policii ČR v případě zastavení dopravního prostředku. Nicméně existují i další oprávněné důvody. Zejména při pátrání po osobách, které nenastoupily do výkonu trestu odnětí svobody, na které byl vydán příkaz k zatčení atd.

Nejsou neobvyklé případy, kdy policisté při běžné dopravní kontrole zadrží osobu například hledanou Interpolem na druhé straně světa. Právo policisty požadovat totožnost by ale nemělo být zneužíváno. Proto je toto oprávnění upraveno v §63 zákona o Policii České republiky. Jedná se o taxativní výčet, ke kterému je třeba ještě připočítat povinnost policisty chovat se iniciativně §10, zdvořile §9 a rozsah a způsob zjišťování osobních údajů musí být přiměřené účelu zjišťování totožnosti. Na druhé straně občan má povinnost v zákonem stanovených případech policistovi vyhovět.

V případě, že občan je přesvědčen, že dochází k poškozování jeho práv, může postup policisty nahrávat a doporučuji tento záznam předat jeho nadřízenému. Policista je oprávněn nahrávat průběh služebního úkonu/zákroku a to i vlastním mobilem.

"Několikrát ji požádali, aby se legitimovala. Odmítla to s tím, že neví proč. Jeden z policistů potom vzal její kabelku, vytáhl z ní peněženku a vzal si občanský průkaz, zapsal si osobní údaje a vrátil ho do kabelky. Bez jediného protokolu byla dcera vyhozena na chodbu a nikdo s námi již nechtěl komunikovat," popisuje Hrtoňová závěr údajného policejního přešlapu.

Sami brněnští policisté odmítli na její výtky obšírně reagovat s ohledem na ochranu osobních údajů. Mluvčí krajského ředitelství jihomoravské policie Pavel Šváb tak zaslal pouze následující stanovisko: "Jedna z žen ve vozidle, které spáchalo přestupek, odmítla prokázat svou totožnost a nedbala výzev policistů. Byly použity donucovací prostředky (v souladu se zákonem) a byla zjištěna. Po ukončení úkonů byla ze zajištění propuštěna."

Server iROZHLAS.cz se snažil verzi Hrtoňové ověřit. Mluvčího se proto dotázal, zda ze silniční kontroly existuje videozáznam a zda by bylo možné ho vidět. Hlídka ale žádný nepořídila. "I tak bych ho ale ze stejných důvodů (ochrana osobních údajů, pozn. red.) nemohl poskytnout," dodal Šváb. Sama Hrtoňová poslala jen několik nekvalitních fotografií.

Při pochybnostech natočit video

A právě kvůli tomu podle Jindřicha Komárka z Katedry policejních činností Policejní akademie v Praze nejde věc důkladně vyšetřit. "Pokud tam není záznam či svědkové, je v to podstatě nemožné," je přesvědčen. Obě strany přitom mohou policejní kontrolu natáčet.

"Policista, ale i občan je povinen strpět nahrávání. Občan tím provádí kontrolu státní moci. Policista je oprávněn dokumentovat průběh například zmíněné dopravní kontroly, čímž mimo jiné eliminuje riziko nařčení z přijetí úplatku," upozorňuje Komárek.

Obecně ale podle odborníka policisté nemohou lidi legitimovat jen tak. "Pokud někoho zastaví a chtějí prokázání totožnosti, měli by k tomu mít důvod. Ten by neměl být pouze vykonstruovaný, ale opodstatněný," doplnil Komárek.

Server iROZHLAS.cz zajímalo, zda brněnská policie inkriminovaný případ prošetřuje, podle mluvčího Švába se jím však odbor vnitřní kontroly nezabývá. Hrtoňová však již proti postupu policie podala stížnost a zvažuje trestní oznámení.

____

Zde najdete reakci Policie ČR z 17.7.: Silniční hlídku, která spoutala dceru řidičky, prověří odbor vnitřní kontroly

 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme