Dealeři energií lákají zákazníky na žárovky za korunu. Dárek se ale může prodražit

Někteří podomní prodejci energií používají na zákazníky nový trik. Ke smlouvě o změně dodavatele energie nabízejí za symbolickou sumu úsporné LED žárovky. Pokud ale zákazník odstoupí od smlouvy, firma si za tyto žárovky naúčtuje až tisíce korun a vymáhá je. Na brněnské Sdružení obrany spotřebitelů se obrátily desítky nespokojených lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úsporná žárovka (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Dealeři energií nechají člověka podepsat dvě smlouvy nebo aspoň jednu se dvěma částmi. První se týká změny odběratele energií, další pak úsporných LED žárovek za symbolickou korunu. Smlouvy jsou navzájem komplikovaně provázané.

Potvrdil to Českému rozhlasu pan Miloš Rašovský z Brna. Jeho žena se po několika dnech rozhodla odstoupit od smlouvy, ale čekalo ji překvapení.

„Přišlo jí, že musí uhradit částku 2000 korun, což je hodnota těch žárovek. Moje paní je samozřejmě poslala doporučeně zpět do firmy a já jsem je požádal, aby mi napsali potvrzení. S tím, že vůči nim nemám žádné dluhy či závazky a že moje faktura na 2000 korun bude stornována. Bohužel mi přišla další obsílka, už ne na 2000 korun, ale na 2200 korun,“ popisuje.

Ani po půl roce a přes opakované výzvy firma dluh nesmazala. Pan Rašovský už si nevěděl rady a obrátil se na Český rozhlas. Ten se začal okolnostmi zabývat a po pár minutách bylo vše vyřešeno.

„V tomto případě jsme bohužel reagovali s prodlevou. Panu Rašovskému jsme se za vzniklou situaci telefonicky omluvili a poštou mu posíláme potvrzení o zrušení vymáhání částky,“ okomentovala situaci Alžběta Šťastná z firmy, v jejíž prospěch dealeři smlouvy uzavírají.

Jasná sankce

Pan Rašovský ale není jediný případ. Podivné dárky pro zákazníky řeší i právníci Sdružení obrany spotřebitelů, na které se podle předsedkyně Gerty Mazalové obrátily už desítky lidí.

„Tady nejde o informaci o ceně vůči spotřebiteli nebo že by o té ceně ten spotřebitel nevěděl. Ale o to, kdy se cena změní. Když spotřebitel odstoupí od smlouvy. To je úplně jasná sankce. Hypotéza, když u nás vydržíš, tak budeš mít žárovku za korunu, ale jestli ne, tak za dva tisíce korun. Takže jak může někdo tvrdit, že toto sankce není."

Firma, které se problém týká, je ale přesvědčena, že je vše v souladu se zákonem. „Je to dárek. My to vnímáme jako takový bonus zákazníkovi. Dáváme mu zvýhodnění, žárovky, které takhle levně jen tak nenajde,“ říká Alžběta Šťastná.

Na odstoupení od smlouvy o darovaných žárovkách mají lidé 14 dnů. Musí je poslat zpět neporušené a zabalené v originálním obalu. Na výpověď smlouvy o změně dodavatele energií mají lidé až měsíc.

Kateřina Pichalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme