Debata o členství v komorách vyvolala spory v koalici

Sněmovní diskuse o členství v profesních komorách zdravotníků znamenala rozpor v koalici a věc se vrací zpět na začátek. Členství v komorách tak zatím zůstane povinné. Poslanci totiž podpořili vládní žádost o stažení příslušné novely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ze sněmovny | Foto: Michal Krumphanzl

Sněmovna nejprve i hlasy lidovců podpořila návrh komunisty Jiřího Maštálky zrušit povinné členství v lékařské, lékárnické a stomatologické komoře. Sociální demokraté a unionisté tento požadavek nepodpořili. Následovalo improvizované zasedání vlády. Výsledek? Kabinet požádal o stažení celé novely.

Prezident České lékařské komory David Rath takový, byť prozatímní výsledek, přivítal. Tvrdí totiž, že zrušení povinného členství zdravotníků v profesních komorách by výrazně pocítili i pacienti.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková se obávala, že by úplné zrušení povinného členství způsobilo spíš zmatek. Více se jí líbila druhá kompromisní varianta, která je ve hře, aby členství k komorách bylo částečně nepovinné.

To byl ochoten podpořit i navrhovatel úplného zrušení členství komunista Jiří Maštálka: "Souhlasím s názorem například doktora Jelínka, který zastává praktické lékaře, že částečně povinné členství je polovičaté řešení, ale je třeba hledat nějaký kompromis."

Po stažení novely z programu představitelé Lidového domu a ČSSD vyvraceli informace, podle kterých sociální demokraté lidovcům hrozili koncem koaliční dohody, pokud budou trvat na nepovinném členství. "S koaliční smlouvou to nesouvisí naprosto. O porušení koaličních dohod nešlo," zdůraznil předseda ČSSD Vladimír Špidla.

Vyšetřovací komise mají prodloužený mandát

Poslanci mezitím prodloužili o tři až šest měsíců činnost tří sněmovních vyšetřovacích komisí. Mandát všech tří - tedy komise k okolnostem stavby dálnice D47, k důvodům prohrané arbitráže státu se společností CME a komise ke kauze Diag Human končí 31.prosince tohoto roku.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme