Debata o sestavování vlády začala

Oficiální sestavování nové vlády úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross zahájil diskusí s úzkým vedením sociální demokracie. Předsednictvo ČSSD ho pověřilo jednáním se všemi parlamentními stranami včetně KSČM. Předseda komunistů Miroslav Grebeníček očekává, že ho Gross kontaktuje. Zatím se ale Gross setkal jen s předsedy stran odcházející vládní koalice, lidovcem Miroslavem Kalouskem a unionistou Pavlem Němcem. Všichni tři lídři partnerských stran zopakovali, že pokračování vlády na současném půdorysu je podle nich nejlepší variantou řešení vládní krize.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vládní koalice

vládní koalice | Foto: Michal Krumphanzl

Gross si ale stěžuje na úzký manévrovací prostor. Podle jeho slov ho omezuje "řada mantinelů", například i to, že předseda ODS Mirek Topolánek v pátek rezolutně odmítl podpořit vládu podobnou té, která odchází.

Gross složení vlády nenaznačil, ale připustil, že bude s dosavadním koaličním partnerem - Unií svobody-DEU - jednat například o tiché podpoře bez křesel ve vládě. Vyhověl by tak řadě sociálních demokratů, kteří si nepřejí, aby liberální unie ve vládě zasedla. Už dříve Gross naznačil, že by se chtěl pokusit zachovat současnou podobu vlády, tedy partnerství s US-DEU a lidovci. Tomu ale brání slabá podpora vlády v Poslanecké sněmovně, zvlášť potom, co z unie odešli dva poslanci. Proti pokračování spolupráce s liberálními unionisty je ta část ČSSD, která dlouhodobě kritizovala premiéra Vladimíra Špidlu kvůli odklonu jeho politiky od levicové politiky sociální demokracie. Mnoho z oslovených sociálních demokratů se shodlo na tom, že Unie svobody-DEU by v nové vládě měla mít minimální zastoupení - maximálně jedno křeslo. Další z vlivných členů strany rudé růže Josef Hojdar dokonce tvrdí, že unionisté by ve vládě vůbec být neměli. "Já si myslím, že Unie svobody by neměla mít ve vládě žádné místo, protože premiér Špidla byl odstoupen kvůli tomu, že Unie svobody tam byla."

Úřadující předseda sociálních demokratů Stanislav Gross chce o podpoře budoucí vlády jednat se zástupci všech parlamentních stran, tedy i s komunisty. Po jednání předsednictva ČSSD uvedl, že se chystá oslovit předsedu KSČM Miroslava Grebeníčka. Hodlá se s ním setkat během prodlouženého víkendu. Ten je k případnému jednání vstřícný. "Pokud mi navrhne termín schůzky a sdělí předpokládaný obsah jednání, tak samozřejmě budu vstřícný a na takové jednání se dostavím."

Křesťanští demokraté však rozhodně trvají na tom, že nezasednou do vlády, která by se musela spoléhat na podporu komunistů. Stejně tak unionisté. Přesto považují předseda lidovců Miroslav Kalousek i šéf Unie svobody-DEU Pavel Němec za legitimní, že chce šéf ČSSD Stanislav Gross jednat i s KSČM. Na dnešní schůzce s Grossem, kterého včera pověřil sestavením vlády prezident Václav Klaus, podle Kalouska nezaznělo, že by Gross do vlády s komunisty opravdu šel. Podle Němce Gross dosavadní koaliční partnery jenom informoval o vyjednávacích pozicích a o tom, že byl pověřen jednat se všemi parlamentními stranami.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme