VIDEO: Jak se zdražování podepíše na stavu české společnosti? Podívejte se na debatu Českého rozhlasu

Ceny potravin, energií, bydlení a vlastně všeho v Česku stále rostou. Zdražování dopadá na všechny a přibývá lidí, kteří musejí omezovat výdaje, i těch, kteří se propadají pod hranici příjmové chudoby. Pětina domácností je extrémně zatížená náklady na bydlení. Ukazuje to unikátní projekt Českého rozhlasu a sociologů z PAQ Research nazvaný Česko 2022: Život k nezaplacení. Právě zdražování a jeho dopady na společnost byly tématem Debaty Plusu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Freitas Lopesová (Piráti), náměstkyně ministra práce, novinářky Jana Ustohalová a Lenka Zlámalová, ekonomka Kamila Fialová a Zuzana Vránová, zakladatelka Sousedského klubu postupně rozebíraly způsoby, jak se vyrovnat s chudobou nebo jak náročná je cesta ke státní podpoře.

100 korun na člověka na den: chudých domácností přibývá, ukazují exkluzivní data

Číst článek

„Požádat si o dávky je dnes vysokoprahová záležitost. Má rodina, dva sezdaní vysokoškoláci, 4 děti od 10-17 let, studující; i když máme nejjednodušší situaci k žádosti o dávky, musíme vyplnit 5 formulářů. Pokud bych měla postižené dítě nebo byla matka samoživitelka, je to spousta formulářů navíc,“ vyjádřila se Jana Ustohalová.

Lenka Zlámalová přišla s myšlenkou, že současné inflaci a drahotě se dalo zabránit, kdyby se vláda v lednu zachovala jako francouzský prezident Emmanuel Macron a zastropovala ceny elektřiny.

To nejvíc, co by teď vláda mohla udělat, je okamžitě vyřešit ceny elektřiny, fixovat je. Kdyby to udělala už v lednu, což udělal ve francii prezident Emmanuel Macron, tak jsme mohli mít inflaci pět procent,“ řekla.

Zakladatelka Sousedského klubu, který zajišťuje těm, kdo ji potřebují, právní a psychologickou pomoc a rovněž distribuci jídla z potravinové banky, Zuzana Vránová přiblížila, kdo jejich nabídku nejčastěji využívá.

„Nejčastěji k nám přichází, v případe senioru, lidé, kterým zbývala po zaplacení všech nutných povinnosti, částka dva tisíce korun. To byly peníze, které jim už před covidem zbývaly na jídlo a nějaké drobné léky. Z těch dvou tisíců žili. Vzhledem k současnému zdražování se nyní ale jejich situace drasticky mění,“ uvedla.

Tereza Žižková, voj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme