Debata poslanců o VZP se zvrhla ve slovní přestřelku

Parlamentní debata o situaci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně skončila i dnes bez konkrétního závěru. Poslanci rozpravu opět přerušili, tentokrát do úterý. Znamená to, že dnes nerozhodnou ani o tom, zda zřídí vyšetřovací komisi, která by hospodaření pojišťovny prověřila. Dnešní rozprava o situaci ve VZP se místy měnila v ostrou slovní přestřelku plnou vzájemných obvinění mezi politiky ČSSD a ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Musílková a D. Rath ve sněmovně | Foto: ČTK

Diskuse o VZP začala ve sněmovně již v úterý projevem ministra zdravotnictví Davida Ratha, již tehdy dolní komora tento bod přerušila a totéž učinila i dnes.

Dnešní debata o hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny se ve sněmovně strhla v ostrou slovní přestřelku. Vyvolalo ji vystoupení ředitelky VZP Jiřiny Musílkové.

Šéfka VZP reagovala na úterní slova ministra Ratha o tom, že pojišťovna využívala peníze pojištěnců na podivné programy, jako jsou internetové zdravotní knížky či přímořské pobyty alergických dětí Mořský koník.

Všeobecná zdravotní pojišťovna podle ministra na těchto a dalších programech prohospodařila přinejmenším 800 milionů korun. Vinu podle něj nese i ředitelka VZP Jiřina Musílková, a proto by ji měl nahradit lepší manažer

Ředitelka dnes před poslanci Rathova obvinění odmítla. "Projev zkoncipovaný v bulvárním stylu nebyl v mých očích projevem věcí, čísel i souvislostí znalého profesionála, ale projevem ctižádostivého žalobníčka a zavile zapšklého soupeře Jiřiny Musílkové," prohlásila.

Rath poslancům řekl, že svým vystoupením ve sněmovně Musílková dokázala svou naprostou diskvalifikaci pro ředitelskou pozici, protože jí naprosto chybí sebereflexe. Její řeč byla podle něj dojemná a plná logických rozporů.

"Ředitelem pojišťovny, která platí prakticky celé zdravotnictví, musí být zcela jiný manažer," uvedl ministr. Dodal, že kontrola ve VZP zjistila řadu vážných nedostatků, nebyla ale podkladem pro zavedení nucené správy.

Musílková se snažila poslancům jednotlivá ministrova tvrzení objasnit. Na rozdíl od emotivního Rathova vystoupení mluvila rozvážně a poměrně klidně, i když i ona volila silnější slova.

Podle ní nebyly důvody k uvalení nucené správy na VZP. Zopakovala, že ji ministr vyhlásil na základě údajů, které byly dodatečně doplněny do závěrečné kontrolní zprávy. VZP podala ministerstvu své námitky. "Protože nucený správce nebyl k zastižení, neschválil je a ministerstvo je neuznalo," uvedla ředitelka.

Vystoupení Musílkové pobouřilo předsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka z ČSSD. Nelíbilo se mu, jak často Musílková ve spojení s Rathem používala slova lež a lhář. "Když byl ministrem Josef Kubinyi, když přišla paní ředitelka Musílková, ve svém vystoupení a v tom textu kolikrát bylo napsáno lež a lhář. Dnes jsme slyšeli, že to byl slušný odborník, který dobrým partnerem paní ředitelky," poukázal Zaorálek.

Místopředseda ODS Ivan Langer konstatoval, že problémem Zaorálkova vystoupení je věrohodnost: "Kde jste byl, pane Zaorálku, když pretendent na ministerskou funkci urazil a urážel prezidenta republiky. Kde jste teď, pane Zaorálku?" Samotný vznik vyšetřovací komise ODS podporuje. Chce ale, aby šetřila i okolnosti uvalení nucené správy na VZP.

Musílková je přesvědčena o tom, že sněmovní vyšetřovací komise k pojišťovně by nebyla zbytečná. Uvedla, že pokud je to vůle poslanců, měli by komisi zřídit a udělit jí rozsáhlé pravomoci. Podle ředitelky by výsledky komise mohly posloužit jako podklady pro zásadní změny ve zdravotnictví.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme