Debatovat s ministrem o příplatcích přišli v Jihlavě i pacienti v pyžamech

Přes třicet lidí si včera nenechalo ujít diskuzi v jihlavské nemocnici o příplatku za výběr lékaře. Mezi hosty včerejšího Speciálu Martina Veselovského byl ministr zdravotnictví Leoš Heger, kterému přišli říct do očí svůj názor i pacienti v pyžamech. Reportáž natočila Lucie Maxová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského. Úplatky, nebo poplatky ve zdravotnictví?

Speciál Martina Veselovského. Úplatky, nebo poplatky ve zdravotnictví? | Foto: Filip Jandourek

Pacienti se budou moci od června rozhodnout, který doktor je ošetří. Ovšem pořádně si za to připlatí. Výběr je může stát pět až 15 tisíc korun.

Je krátce po páté hodině večer a diskuse každou chvíli začne. Rychle proto pospíchám do zasedacího sálu, stejně jako tři ženy v barevných županech.

„My jsme tady teď hospitalizované. To nám nezabránilo, protože sestřičky řekly, že se můžeme jít podívat,“ vysvětluje Zdeňka Šťávová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lucie Maxová hovořila s pacientkami diskutujícími v jihlavské nemocnici

Najít si místo není jednoduché, sál je plný. Je tady asi 35 lidí, většina z nich s příplatky nesouhlasí. Největší úspěch proto u nich má ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev, který příplatky odmítá zavést. „Bude to naprostá lidová tvořivost, dělejte s tím něco,“ říká v diskusi.

Najdou se ale i výjimky. „Špitály jsou plné lékařů, vysokoškolsky vzdělaných odborníků. Myslíte, že takové hlavy nejsou schopné si nastavit nějaká rozumná pravidla, která u nich doma budou fungovat?“ ptá se mladík.

Po skončení debaty na něho z legrace namíří hůl starší pacientka Irena Lendlová, která v diskusi s příplatky nesouhlasila.

Lucie Maňourová, Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme