Děčínští kriminalisté řeší sérii podvodů na Facebooku a Instagramu. Škody dosáhly desítek tisíc korun

Děčínští kriminalisté řeší sérii podvodů přes sociální sítě Facebook a Instagram. Neznámý pachatel se soustřeďuje hlavně na mladistvé. Podvodník se na sociální síti nabourá do jednoho z účtů, ze kterého se pak snaží kontaktovat přidané přátele.

Děčín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté apelují, aby lidé nepřeposílali PIN kódy k platbám nikomu dalšímu.

Policisté apelují, aby lidé nepřeposílali PIN kódy k platbám nikomu dalšímu. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Vydává se za jejich známé a snaží se od nich získat kódy k mobilním platbám. Podle policie zatím dosáhly škody několika desítek tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobné informace má reportér Jan Bachorík

„Ty účty ovládne a následně se vydává za dotyčného, oslovuje přátele napadeného a prostřednictvím této lsti získává finanční prospěch a dále zablokovává profily těch poškozeným,“ vysvětluje Českému rozhlasu Sever kriminalista Tomáš Kolbaba.

Ve většině případech je cílem získat PIN kódy k mobilním platbám. Ty se pak odečítají z předplaceného kreditu oběti nebo se účtují na jejich mobilní tarif. Za peníze pak pachatel nakupuje různé kredity do her nebo je může směnit za virtuální měnu.

„Bohužel roste počet poškozených nebo jejich rodičů, kteří k nám chodí s tím, že po nich operátor požaduje 5 nebo 10 tisíc korun v měsíčním vyúčtování. Nebo přijdou sami poškození s tím, že jim někdo prolomil přihlášení do facebooku a může jim tam zneužívat osobní data,“ popisuje kriminalista Miroslav Stehlík.

Nejen finanční újma

Vedle finanční škody se ale kriminalisté obávají také možné kybernetické šikany, a to kvůli zmíněnému napadení profilu na sociální síti.

Falešná reklama na mBank cílí na uživatele sociálních sítí. Snaží se získat jejich hesla

Číst článek

„Máte facebookový profil, je vám 16 let, jste v pubertě, máte tam nějakou komunikaci, kterou byste rád, aby nikdo neviděl, a teď vám tam někdo vleze, zablokuje vám profil. A ovládá fotky i komunikaci, kterou nechcete, aby někdo jiný viděl,“ dodává Kolbaba.

Kriminalisté zatím evidují více než 10 poškozených, zejména mladistvých. Škoda dosahuje několika desítek tisíc korun.

Policisté apelují, aby lidé nepřeposílali PIN kódy k platbám nikomu dalšímu. Zároveň doporučují rodičům, aby dětem mobilní platby u operátora zakázali.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme