Opatření proti agresivním rodičům: základní školy v Děčíně vybavují tlačítkem na přivolání strážníků

Děčín zvyšuje bezpečnost na svých základních školách. Zaměstnanci se totiž zejména v některých sociálně slabších oblastech setkávají s agresivitou rodičů nebo žáků. I proto se město rozhodlo na základě žádosti samotných ředitelů škol nainstalovat do budov nouzová tlačítka, která jsou napojena na pult centrální ochrany městské policie.

Děčín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nouzové tlačítko na základních školách v Děčíně přivolá strážníky | Foto: Karel Rajchl | Zdroj: ZŠ Vojanova

„Tlačítko je na vyklopení, a to kvůli nějakému překlepu,“ ukazuje jeden z dělníků, kteří přišli do Základní školy Vojanova v Děčíně nainstalovat nouzové tlačítko.

„Budeme mít celkem dvě bezpečnostní tlačítka,“ upřesňuje pro Český rozhlas Sever ředitel Karel Rajchl. Agresivní rodiče trápí tuto školu poměrně často.

Přehrát

00:00 / 00:00

Základní školy v Děčíně dostanou tlačítka na přivolání strážníků. Učitelé řeší napadání i vykopnuté dveře. Natáčela Daniela Pilařová

„Jsme škola umístěná v sociálně vyloučené lokalitě. Zažili jsme vykopnuté dveře v ředitelně nebo verbální napadání,“ vyjmenovává.

A jeho slova potvrzuje i ředitel městské policie Marcel Horák. „Těchto zákroků bylo v minulosti již několik. Rodiče jsou schopni vyhrožovat a bohužel jsou schopni i napadnout,“ doplňuje.

Nouzové tlačítko má třeba už i Základní škola Na Stráni, kde se ale s agresivitou vůči zaměstnancům školy zatím nesetkali. „Tyto zkušenosti zatím nemáme,“ podotýká ředitel Vít Průša.

VIDEO: Jak zlepšit české školství? Debatovali ministr Plaga, senátor Růžička a šéf ODS Fiala

Číst článek

Tato tlačítka dostanou všechny základní školy v Děčíně. „Instalace probíhá postupně,“ vysvětluje mluvčí města Luděk Stínil.

„Náklady jsou v podstatě minimální, v řádech sto korun, platí si to školy samy s tím, že přenos dat jsou náklady městské policie, protože tlačítka jsou napojena na pult centrální ochrany,“ dodává.

Děčínské základní školy už většinou mají různá zabezpečení, například kamery nebo dvojitý systém vstupu do budov tak, aby se tam nedostal nikdo cizí. Tlačítka zatím mají školy v Boleticích, Vojanova a Na Stráni. Postupně je budou mít ve všech 11 školách ve městě.

Daniela Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme