Děčínský soud potřetí odmítl Kinského nároky

Žádný majetek František Oldřich Kinský zatím na Děčínsku nevysoudil. Tamní okresní soud dnes zamítl už třetí žalobu potomka šlechtického rodu. Kinský se dožadoval vydání výletního zámečku v Rynarticích, který před lety získala pražská firma MTT Company a zařízení také zrekonstruovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Zámeček v Rynarticích | Foto: Hotel Zámeček

Děčínská soudkyně Jana Havlová uznala, že František Oldřich Kinský sice byl majitelem sporných nemovitostí, s odkazem na Pařížskou dohodu o reparacích z roku 1945 a dekrety prezidenta Beneše žalobu ale v plném rozsahu zamítla. Havlová připomněla, že podle reparační dohody připadl německý majetek tehdejšímu Československu a bylo povinností vlády zajistit, aby se nevrátil do německých rukou.

Kinského advokát Jaroslav Čapek se ihned proti rozsudku odvolal a o sporu bude rozhodovat liberecká pobočka ústeckého krajského soudu. Havlová už v říjnu zamítla dvě žaloby Kinského. Lovecký zámeček na Tokáni tak stále patří ministerstvu vnitra a restaurace na Jedlové hoře obci Jiřetín pod Jedlovou.

Majetek Kinských byl zabaven po druhé světové válce na základě Benešových dekretů, protože údajně spolupracovali s nacisty a přihlásili se k německé národnosti. Restituční zákony přitom vracet majetek zkonfiskovaný na základě dekretů neumožňují.

Čapek tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil Kinského otec, ale jeho tehdy nezletilý syn František Oldřich. Kinský o sobě tvrdí, že je Čech, české občanství nabyl odvozením od původního československého, které získal po rodičích, československých státních občanech.

U různých soudu podal advokát Kinského 157 žalob na vrácení majetku. Někteří odborníci odhadli jeho hodnotu na zhruba 40 miliard korun. Dosud soud rozhodl o navrácení některých pozemků a staveb na Orlickoústecku, kde se druhá strana neodvolala. Úspěšný byl Kinský také na Mělnicku, kde mu soud přisoudil zpět náhrobní kapli ve Veltrusech.

Josef Suk, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme