Deficit rozpočtu v příštím roce do 170 miliard Kč, plánuje E. Janota

Český stát bude muset razantně šetřit. Nový ministr financí Eduard Janota plánuje taková opatření, aby letošní schodek rozpočtu nepřekročil 170 miliard korun. Kromě škrtů v rozpočtových kapitolách hodlá zmrazit platy zaměstnanců a všem resortům sebrat peníze za takzvaná neobsazená místa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Penize v bance. | Foto: Free Stock Photos

"Musím respektovat zákony a mohu provést určitá korekční opatření v rámci 18 procent výdajů. Chci to udělat tak, že chci za prvé zmrazit mzdový vývoj, chci ve všech resortech zabránit tomu, aby se tam pohybovala neobsazená místa, tzv. černé duše v enormním množství - to znamená, chci tolerovat maximálně jedno procento v každé kapitole tzv. mrtvých duší nebo neobsazených míst," řekl Janota.

V případě letošního nulového růstu ekonomiky očekává Janota výpadek daňových příjmů 100 miliard Kč a výpadek příjmů za pojistné 60 miliard Kč, což by znamenalo schodek 223 miliard Kč. "To je pro mě nepřijatelné, musím na to reagovat," dodal. Připomněl, že ministr financí je schopný ovlivnit pouze 18 procent výdajů, ostatní věci jsou dané zákony.

M. Kalousek: Nejprve zkrátit mandát, pak hlasovat o důvěře

Nejdřív by měli senátoři hlasovat o zkrácení volebního období, až pak o důvěře nové vládě Jana Fischera. V České televizi to řekl exministr financí Miroslav Kalousek. Zároveň ale připustil, že ústavně spolu oba termíny nijak nesouvisí, takže tento postup poslancům nemůže nikdo nařídit.

"Vláda čerpá svojí legitimitu z politické dohody, jejíž součástí je i dohoda o předčasných volbách. Takže asi by bylo logické, kdyby nejprve byla naplněna dohoda o předčasných volbách a následně vláda, která má zemi dovést kl předčasným volbám - to je její hlavní úkol - by dostala důvěru," míní Kalousek.

Příslušným ústavním zákonem by se měli senátoři podle dosavadních informací zabývat ve čtvrtek 28. května. Premiér Jan Fischer chce už zítra požádat předsedu Poslanecké sněmovny, aby svolal schůzi, kde budou moci představit programové prohlášení vlády a především požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru.

S tím, že nejprve by měl Senát hlasovat o zkrácení současného volebního období, až pak poslanci o důvěře nové vládě Jana Fischera, souhlasí i místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Tato dvě hlasování podle něj nelze od sebe oddělit.

Přečtěte si také:
Ministerstvo financí nechce aktualizovat státní rozpočet
Sněmovna otevřela cestu k předčasným volbám
Překlenovací kabinet Jana Fischera začal úřadovat
Česko má novou vládu
Nová vláda je kompletní, na financích přece jen Janota
Fischer svým návrhem na složení vlády rozladil šéfy stran
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem

Milan Kopp, Lucie Toraková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme