Deficit VZP prý vyšší poplatky ve zdravotnictví řešit nebudou, uklidňuje Nečas

Způsob hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny by se měl podle vlády změnit. Ministři budou situaci uvnitř VZP výhledově řešit. Pojišťovna podle dostupných informací nemá k dispozici finanční rezervu a získané peníze hned přepošle zdravotnickým zařízením.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Premiér Petr Nečas odmítl, že by vláda projednávala materiál od ministerstva zdravotnictví, který by měl nedostatek peněz vyřešit vyššími odvody pracujících lidí a dražšími poplatky za péči.

„Nic nebylo předloženo ani nebyl úmysl něco takového předložit. To, že systém zdravotního pojištění je součástí veřejných financí, nás samozřejmě vede k tomu, že sledujeme vývoj tohoto systému, vývoj, kde se rýsuje určitý deficit a určitě se touto věcí bude vláda České republiky a samozřejmě ministerstvo zdravotnictví zabývat,“ uvedl.

Nečas odmítl projednat zdravotní pojištění. Změna musí být komplexní

Číst článek

Podle ministra financí Miroslava Kalouska se ale musí změnit hospodaření pojišťovny, ne do ní jen přilít další peníze. „VZP je v deficitu, to znamená nějaké řešení je samozřejmě nezbytné. Zda bude stačit z úrovně ministerstva zdravotnictví nebo vlády, je spíše věcí materiálu pana ministra zdravotnictví. Ale řešit deficit ve VZP ještě neznamená automaticky říkat, že se tam budou zvyšovat příjmy,“ zdůraznil.

Hospodaření pojišťoven má řešit 10 opatření

Finanční situaci zdravotních pojišťoven by mělo zlepšit 10 opatření, která připravilo ministerstvo zdravotnictví. Jeho šéf Leoš Heger je chce příští týden předložit vládě. Za nejpodstatnější z navrhovaných kroků považuje zavedení nominálního pojištění.

Pojišťovny by si samy stanovily pojistnou sazbu, a tak si konkurovaly. Ty, které by hospodařily lépe, by ji mohly mírně snížit. Rozdíl by byl v desetinách procenta. Takový návrh ale v České televizi odmítl člen správní rady VZP a poslanec Boris Šťastný.

„Já musím apelovat na to, abychom netrávili čas akademickými diskuzemi o nominálním pojištění, které nemá připraveno, nemá ho v legislativním znění. Je to krok, který – i kdybychom se na něm shodli – v následujícím jednom roce nemůže vstoupit do českého zdravotnictví a nemůže pomoct,“ upozornil.

Všechny pojišťovny byly loni poprvé od roku 2008 ve ztrátě, Všeobecná zdravotní pojišťovna je v propadu několika miliard.

Václava Marešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme