Aktivisté prosazují změnu definice znásilnění. Petici již podepsalo 16 tisíc lidí

Změnit definici znásilnění v trestním zákoníku je cílem kampaně Chce to souhlas organizací Amnesty International a Konsent. U příležitosti dvouletého výročí kampaně ve středu pořádají na Malostranském náměstí happening, na kterém mohou lidé legislativní změnu podpořit a podepsat petici. Mohou si zde také přečíst příběhy žen, které se staly oběťmi znásilnění a následně se setkaly s nepochopením a sekundární viktimizací.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Happening organizací Amnesty international a Konsent na Malostranském náměstí

Happening organizací Amnesty international a Konsent na Malostranském náměstí | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Akce je podle jedné z pořadatelek Ireny Hůlové z Amnesty International určena také politikům. „Poslanci, poslankyně, senátoři a senátorky sem mohou přijít, popovídat si, proč tu nápravu potřebujeme a co oni v tom můžou udělat,“ řekla ČTK. Ke změně definice trestného činu znásilnění se podle ní strany zavázaly již před loňskými podzimními volbami.

Dvě pětiny Čechů si myslí, že za znásilnění může i oběť, uvádí průzkum. Nejčastěji protože koketuje

Číst článek

Nynější znění zákona pojednává o donucení násilím, pohrůžkou násilí či jiné těžké újmy a o zneužití bezbrannosti oběti. Podle některých odborníků i podle lidskoprávních organizací by ale definice znásilnění měla být v trestním zákoníku založena na absenci souhlasu. Petici za změnu podepsalo již podle Hůlové přes 16 000 lidí.

Změna v zákoníku je podle poslankyně Kláry Kocmanové (Piráti) zároveň podložená dobrou praxí ze zahraničí. „Již 12 zemí takovou definici má. Není to nic nového,“ uvedla. Piráti podle ní spolu s organizacemi legislativní změnu podporují. V současné době totiž podle ní nepokrývá situace, kdy je oběť ztuhlá strachy a nedokáže se ani bránit, nebo nedobrovolný sexuální styk ve vztazích. „Ve vztahu může oběť například i vědět, že jí bránit se dříve nepomohlo, že to situaci jen zhoršilo,“ řekla Kocmanová.

Změnu prosazuje i organizace proFem. Již dříve však uvedla, že politická podpora redefinice není taková, aby se změnu podařilo prosadit v tomto volebním období. Také podle Amnesty International se zatím debata neposunula ke konkrétním legislativním návrhům.

ČTK, dno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme