Definitivním prezidentským kandidátem lidovců Petr Pithart

Delegáti celostátní konference KDU-ČSL definitivně potvrdili předsedu Senátu Petra Pitharta jako kandidáta strany na prezidentský post. Podle šéfa strany Cyrila Svobody bylo potvrzení jednomyslné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pithart | Foto: Michal Kamaryt

Svoboda také novinářům oznámil, že vyjednávači strany nyní udělají všechno pro to, aby byl Petr Pithart zvolen prezidentem už v prvním kole. Vyjednávat chtějí jak ve sněmovně tak i v Senátu. Svoboda je přesvědčen, že Pithart má šanci uspět. Také on potvrdil, že chce oslovit co nejvíce poslanců i senátorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Dvořák: Kandidátem lidovců P. Pithart

Prezidenta republiky budou členové obou komor parlamentu volit 15. února na své společné schůzi. Pitharta by v prvním kole voleb mohli podpořit členové US-DEU. ODS už dříve prohlásila, že její hlasy budou patřit Václavu Klausovi. Lidový dům je pro kandidaturu bývalého ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše a komunisté pro advokáta Miroslava Kříženeckého. ODA hovoří o své kandidátce, a to senátorce Jaroslavě Moserové. Jediným oficiálně navrženým kandidátem i po dnešku zůstává odcházející předseda ODS Václav Klaus.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda v pátečních Lidových novinách odhadoval, že nástupce Václava Havla nebude v první volbě zvolen. Navrhuje, aby se poté sešli předsedové parlamentních stran, s výjimkou komunistů, a pokusili se dohodnout na zcela novém kandidátovi. "Bude tu nový předseda ODS, třeba bude možná debata na toto téma. Alespoň bychom to měli zkusit," řekl pátečním Lidovým novinám Svoboda. Žádnou osobnost ale nejmenoval.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme