Dejte si pozor na to, co jíte a pijete, varují hygienici lidi z oblastí zasažených povodněmi

Povodně řádí v Česku už čtvrtý den. Voda nadělala mnoho škod a může se podepsat i na zdraví lidí. Například pokud budou pít vodu, kterou znečistily rozvodněné řeky. Hygienici proto varují, aby si lidé v oblastech zasažených povodněmi dávali pozor na to, co budou jíst a pít.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahrádky v Horní Polici na Českolipsku zaplavila řeka Ploučnice (pondělí 3. června)

Zahrádky v Horní Polici na Českolipsku zaplavila řeka Ploučnice (pondělí 3. června) | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Kvůli znečištění pramenišť a studní zůstaly stovky domácností v záplavových oblastech bez pitné vody. To ví například i paní Ivana Dráplová z Dobrkovic u Českého Krumlova. Řeka Polečnice jí zaplavila studnu, tedy jediný zdroj pitné vody.

„Než to dáme dohromady a vyčistíme, budeme to používat spíš jako užitkovou vodu. Teď máme pitnou vodu tady v kanystrech od sousedů nahoře. Umýt se budu muset v práce, je to takové provizorní. Ale jsou na tom lidi hůř,“ konstatovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povodně v některých oblastech znečistily pitnou vodu. Téma pro ministra zdravotnictví Leoše Hegera.

Situaci pozorně monitoruje také ministerstvo zdravotnictví. Ministr Leoš Heger Radiožurnálu řekl, že zdrojů pitné vody je zaplaveno hodně.

„Máme zatím zaznamenáno, že je zasažených asi 500 studní. Pokud jde o vodovody, těch bylo včera okolo padesáti, což znamená asi 23 tisíc lidí, kteří jsou od vodovodu odpojeni,“ přiblížil s tím, že nejvíce zdrojů zasažených povodněmi je ve Středočeském kraji.

Ministr také lidem radí, aby si nechali studny zkontrolovat hygieniky. „Naši hygienici jsou aktivizováni v rámci povodní hned od začátku, jsou součástí krizových štábů. Ale jejich hlavní úkol přichází právě, když voda opadne,“ uvedl.

Zdůraznil, že povinností provozovatele vodovodů je lidi včas varovat, že nemají vodu z vodovodu pít. „A samozřejmě informuje o tom i hygienická služba, upozorňuje místní starosty. Provozovatel vodovodu má pak povinnost opatřit náhradní vodu,“ dodal.

Ministr také upozornil, že po opadnutí vod hrozí nebezpečí různých epidemií. „Zejména tam, kde zůstávají nějaké mokřady, hrozí velké riziko přemnožení různých bakterii a mikroorganismů,“ řekl.

V příštích dnech se má oteplit a očekává se, že pravděpodobně dojde k přemnožení komárů a dalšího hmyzu. Podle Hegera jsou hygienici na to připraveni. „Mají s tím zkušenosti, nezasahuje se samozřejmě všude, oni umí vyšetřovat vodu na přítomnost larev a mají parametry, kde je potřeba zasáhnout,“ upřesnil ministr.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo základní pravidla, která je třeba dodržovat z hlediska ochrany zdraví v povodních zasažených oblastech.

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme