Je to neakceptovatelné, nástroje na vyšetřování ale nemáme, reaguje děkan právnické fakulty na Feriho

Vedení Právnické fakulty Univerzity Karlovy považuje obvinění poslance a svého bývalého studenta Dominika Feriho (TOP 09) ze sexuálního obtěžování za velmi vážná. Jednání, které je mu připisováno, označilo za neakceptovatelné. Fakulta ovšem nemá nástroje, aby mohla sama vést vyšetřování, a vzhledem k tomu, že Feri už dostudoval, nemůže vůči němu zakročit ani disciplinárně. Ve svém stanovisku to ve čtvrtek uvedl děkan fakulty Jan Kuklík.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deník N v úterý společně se serverem Alarm zveřejnili svědectví několika žen, z nichž některé tvrdí, že je Feri přinutil k sexu, i když to výslovně odmítly | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Přestože se v médiích objevují výpovědi o tom, že o chování Dominika Feriho na fakultě všichni věděli, rád bych znovu zdůraznil, že vedení fakulty o něm nemělo žádné informace. Nikdy jsem nedostal žádný formální ani neformální podnět v tomto směru, o žádném takovém podezření jsem nevěděl,“ napsal v prohlášení Jan Kuklík, děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Novinářka Rychlíková o kauze Feri: Jsme si jistí, že nejde o předvolební manipulaci. Svědkyně se neznají

Číst článek

Sexuální obtěžování podle něj považuje vedení fakulty za zcela nepřijatelné. „Osobně, sám za sebe, ale i jménem fakulty bych rád vyjádřil podporu všem obětem takového jednání, protože je mi jasné, že není jednoduché v podobných případech vystoupit,“ sdělil.

Děkan dále dodal, že fakulta nemá nástroje, aby mohla sama vést vyšetřování.

„Pevně však věříme, že se tomu kompetentní orgány budou věnovat a všechny případy budou pečlivě vyšetřeny,“ řekl.

Návod, jak postupovat

Případ podle Kuklíka ukazuje na potřebu zabývat se více tím, jak podobným problémům předcházet nebo při nich dál postupovat.

‚Vrchol mé občanské angažovanosti.‘ Feriho nahradí ve sněmovně dokumentaristka Sommerová

Číst článek

Vedení fakulty proto chce do září předložit akademickému senátu návrh postupů řešení nevhodného chování, mělo by jít o podobný návod jako už má Univerzita Karlova i jako celek.

Ten by se měl vztahovat nejen na případy sexuálního obtěžování, ale i jiných druhů nestandardního chování. „S tím také souvisí můj již dříve oznámený záměr zřídit pozici fakultního ombudsmana či ombudsmanky,“ doplnil. Vyzval všechny, kdo by se nacházeli v nepříjemné situaci, aby se na něho neváhali obrátit.

Akademický senát fakulty vzal ve čtvrtek stanovisko děkana na vědomí. Jeho předseda Radim Boháč i místopředseda ze studentské kurie Pavel Linzer zároveň také odmítli tvrzení, že nevhodné chování Feriho bylo na fakultě veřejným tajemstvím. Podle nich o tom akademický senát rovněž nevěděl.

Jejich výroky podpořila i studentská členka senátu Jolana Ordeltová, která uvedla, že se jí některé spolužačky s nevhodným chováním Feriho svěřily, ale zároveň ji požádaly, aby to nikomu dalšímu neříkala, což údajně respektovala. Nemluvily o znásilnění, dodala.

Svědectví žen

Feri studoval na fakultě v letech 2015 až 2020, uvedla její mluvčí Vlasta Tichá. Mladý opoziční politik v úterý po uveřejnění svědectví několika žen o jeho nevhodném sexuálním chování ohlásil k 31. květnu rezignaci na poslanecký mandát.

Ženy popsaly několik sexuálních útoků od poslance Feriho. Ten přiznal nevhodné chování, pak rezignoval

Číst článek

Současně oznámil, že nebude kandidovat v říjnových volbách, do kterých měl jít ze čtvrtého místa na pražské kandidátce. O tom, kdo ho na volební listině nahradí, má ve čtvrtek jednat pražská organizace TOP 09.

Deník N v úterý společně se serverem Alarm zveřejnili svědectví několika žen, z nichž některé tvrdí, že je Feri přinutil k sexu, i když to výslovně odmítly. Další se svěřily, že se z nich snažil vylákat fotografie, na kterých jsou nahé, či je veřejně dehonestoval.

Politik odmítl to, že se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za „nevhodné“ či „nepatřičné“ chování v některých situacích. Tvrzeními v článku se zabývá také policie. Feri uvedl, že se kvůli článkům bude bránit u soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme