Odvolání děkana ostravské vysoké školy Valíčka bylo oprávněné, rozhodl Nejvyšší správní soud

Odvolání děkana ostravské hornicko-geologické fakulty Jana Valíčka bylo v souladu se zákonem. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl Valíčkovu kasační stížnost, a potvrdil tak shodné rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě. O zamítnutí stížnosti informoval NSS na svém webu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová budova Fakulty stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava krátce po dokončení v listopadu 2009. | Foto: Yarp | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Valíčka odvolal loni v listopadu rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Václav Snášel na návrh fakultního akademického senátu. Vyvrcholily tak dlouhodobé rozepře na fakultě.

Podle NSS je pravidlem, že pokud akademický senát navrhne odvolání děkana, rektor návrhu vyhoví. „Rozhodnutí, kterým rektor návrhu akademického senátu na odvolání děkana nevyhoví, si tak lze představit jen ve výjimečných případech,“ uvedl předseda senátu Zdeněk Kühn.

Tisknout už se dá i z kovu. V Ostravě vyrábějí díky 3D technologii třeba součástky do letadel

Číst článek

Odmítnutí připadá v úvahu například v situaci, kdy hlasování akademického senátu trpí procesními vadami, případně když rektor považuje důvody pro odvolání za nejasné či neurčité. Rektor také může dospět k závěru, že odvolání děkana by hrubě poškodilo školu, například s ohledem na nesouhlas či možný odchod významné části akademiků z dané fakulty.

Obecné důvody postačily

„Rektor tedy má prostor pro odmítnutí návrhu akademického senátu fakulty. Je to rektor, kdo je rovněž představitelem vysokoškolské samosprávy a kdo má ze své pozice znalosti daného akademického prostředí a současně má odpovědnost za vysokou školu jako celek,“ uvedl Kühn.

Ve Valíčkově případě NSS shodně s krajským soudem konstatoval, že výjimečné podmínky pro odmítnutí návrhu na odvolání děkana nenastaly. Důvody odvolání formulované akademickým senátem byly sice dost obecné, přesto však u soudů obstály, plynulo z nich, že senát není spokojen se způsobem vedení fakulty. Krajský soud uvedl, že „zcela postačí, má-li akademický senát jinou představu o směřování fakulty než děkan, byť by děkan konal své povinnosti zcela řádně a ku prospěchu zájmů fakulty“.

Situace, kdy rektor odmítl návrh akademického senátu na odvolání děkana, nastala letos na Akademii múzických umění v Praze. Rektor Jan Hančil nepovažoval výtky na adresu děkana filmové a televizní fakulty Zdeňka Holého za důvodné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme