Spor o Ševčíka pokračuje. Děkan podle Etické komise VŠE porušil kodex, fakulta se ho dál zastává

Podle Etické komise Vysoké školy ekonomické děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík v minulosti jednal v rozporu s etickým kodexem školy. Situací se zabývala na podnět rektora Petra Dvořáka, který chce Ševčíka z vedení fakulty odvolat. Tvrdí, že děkan dlouhodobě poškozuje dobré jméno školy. Ševčíka se naopak zastala fakultní etická komise i fakultní senát. Ševčík byl například u zásahu policie na protivládním protestu u Národního muzea.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Ševčík

Miroslav Ševčík | Foto: Anna Boháčová/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Etická komise VŠE shledala, že projednávané působení Miroslava Ševčíka, děkana Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, ve veřejném prostoru České republiky je v rozporu s Etickým kodexem VŠE, který bezprostředně souvisí s morálními hodnotami a morální odpovědností členů akademické obce a rovněž i rolí a společenským postavením vysokoškolského učitele a funkcionáře veřejné vysoké školy,“ píše se podle serveru Seznam Zprávy ve zprávě Etické komise VŠE.

Ševčík neporušuje etický kodex, tvrdí komise Národohospodářské fakulty. Kritizuje naopak rektora

Číst článek

Rektor Ševčíkovi vytýká, že se několikrát účastnil protivládních shromáždění a na některých vystoupil s projevem. Média děkana zachytila i na březnové protivládní demonstraci Česko proti bídě a na následném protestu u Národního muzea v Praze, kde musela zasahovat policie.

Komise se podle informací na webu školy etickými aspekty veřejného vystupovaní děkana Ševčíka zabývala rovněž v říjnu 2022.

Tehdy se sedm z devíti členů orgánu shodlo na tom, že „již pouhá účast pana děkana na politických demonstracích, kde zaznívají nepřijatelné populistické, nenávistné, extrémistické a nacionalistické názory, které nebezpečně deformují náš veřejný prostor, je nejen v dnešní době silně nevhodná a poškozující dobré jméno VŠE“, uvedli.

Ševčík trvá na tom, že nejsou důvody, aby v čele fakulty skončil. Tvrdí, že u muzea se ocitl náhodou a pouze tam pomáhal zraněnému člověku.

Fakulta vs. univerzita

Podle fakultní etické komise Ševčík pravidla školy neporušil. Členové fakultní etické komise mimo jiné uvedli, že aktivity, které mu rektor vytýká, děkan uskutečnil mimo výkon své funkce, ve svém volném čase a často také s výslovným uvedením, že nevystupuje ani za fakultu, ani za univerzitu.

Žádné z kritizovaných vyjádření navíc nepronesl na půdě VŠE, upozornili. Poukázali rovněž na to, že Etický kodex VŠE má jen doporučující charakter a nemá povahu vnitřního předpisu univerzity.

‚Ševčík jako reputační riziko.‘ Místopředsedovi akademického senátu vadí, že neodvolali děkana

Číst článek

Rektor Dvořák děkana Ševčíka v březnu vyzval k rezignaci na post v čele fakulty. Ševčík ale odstoupit odmítl. O dalším působení Ševčíka ve funkci děkana následně v dubnu rozhodoval akademický senát fakulty. Ten děkana Ševčíka neodvolal.

Dvořák proto akademickému orgánu předloží svůj návrh na Ševčíkovo odvolání, poté bude o návrhu rozhodovat celouniverzitní akademický senát. Kdy budou akademické senáty o věci jednat, zatím není jasné.

Podle zákona o vysokých školách může rektor univerzity odvolat děkana z vlastního podnětu v případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty. Podmínkou je předcházející vyjádření akademického senátu fakulty a souhlas akademického senátu veřejné vysoké školy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme