Delegáti sjezdu v prvním kole nového předsedu ČSSD nezvolili

Předseda ČSSD v prvním kole volby zvolen nebyl. O nejvyšší stranický post bojuje úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Více kandidátů se nakonec nepřihlásilo. Úřadujícímu šéfovi ČSSD chyběl ke zvolení jen jeden jediný hlas. Delegáti teď volí znovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Brně probíhá 36. sjezd ČSSD, Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Hlasování se zúčastnilo 597 delegátů. Pro Sobotku hlasovalo celkem 298 delegátů, pro Haška 291. Čtyři delegáti hlasovali neplatně. „Je to velmi těsný rozdíl. Teď bude záležet na delegátech, jestli se rozhodnou velmi těsný rozdíl překonat a zvolit jednoho ze dvou kandidátů,“ řekl těsně po oznámení výsledků Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor ČRo Petr Nováček v odpoledních Ozvěnách dne.

Nevdává se ale ani Hašek, podle kterého není nic ztraceno. Hašek delegáty s projevem oslovil jako první. Kritizoval v něm kabinet Petra Nečase. Podle něj je to nejhorší vláda, jakou Česko mělo od roku 1989. Hašek také spolustraníkům vzkázal, že strana se musí vrátit ke svým kořenům, a odmítl spolupráci s komunisty.

„Nechme se znovu inspirovat pronikavou vizí zakladatelů sociální demokracie, která je stále živá a aktuální. A to už uplynulo od vzniku naší strany více než sto třicet let. Dnes chceme formovat sociální demokracie pro 21. století,“ řekl Hašek.

Podle něj se Česká republika potýká s následky ekonomické krize a s katastrofální politikou pravicových vlád. „Ale ještě není na kolenou a to je dobrá zpráva. Sociální demokracie tudíž musí nejenom oslovit své tradiční voliče, ale také všechny ty, kteří hledají jinou alternativu, kteří se chtějí postavit na vlastní nohy,“ uvedl Hašek.

Jako druhý pak vystoupil Bohuslav Sobotka. Zdůraznil, že by se ČSSD měla změnit, působit pozitivně, otevřeně a komunikativně. „Politická strana není jen nástroj na získávání peněz a moci,“ uzavřel svůj projev Bohuslav Sobotka.

Ženy do vedení

Dosud úřadující předseda strany má tři cíle - posílení strany, takový volební úspěch, aby se bez ČSSD nedala sestavit žádná vláda a výběr kvalitního kandidáta pro prezidentskou volbu. Sobotka má jasno i v tom, jakou taktiku by měla strana pod jeho případným vedením využít proti současné koaliční vládě.

V Brně probíhá 36. sjezd ČSSD, Michal Hašek | Foto: Filip Jandourek

„Jestliže Nečasova vláda vsadila vše na kartu snižování deficitu a plošných škrtů, musí sociální demokracie v protikladu k tomu zdůrazňovat potřebu vyvážené hospodářské politiky orientované nejen na zdravé veřejné finance, ale také na zaměstnanost a hospodářský růst,“ prohlásil Sobotka.

Brněnský sjezd by měl také do nejužšího vedení ČSSD vrátit ženu, která na postu místopředsedkyně chybí už dva roky. O jedno křeslo se uchází devět žen. Záležet bude na tom, kdo bude předsedou strany. Pokud to bude Bohuslav Sobotka, měla by největší šance místopředsedkyně senátu Alena Gajdůšková, když vyhraje Michal Hašek, tak Marie Benešová.

Sjezdu se mohlo zúčastnit až 609 delegátů, dorazilo jich 597. „Marně vzpomínám, kdy byla takhle vysoká účast na některém ze sjezdu v posledních deseti letech. To svědčí o tom, že sociální demokracii jde o hodně,“ poznamenal komentátor ČRo Petr Nováček.

Věra Pfeifferová, Alice Kottová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme