Dělostřelci jako kamufláž? Soud osvobodil bývalého šéfa muničních skladů

Podle původního rozsudku nechal komerční společnost střílet na vojenské střelnici a tím zneužil materiál armády za necelých osm milionů korun. V případu Bohuslava Jabůrka, bývalého šéfa zabezpečení muničních skladů, ale nastal zvrat. Odvolací soud ho po dvou letech pravomocně zprostil obžaloby. Podle soudu totiž skutek, který mu policie kladla za vinu, není trestným činem.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstřel z kanónové houfnice 152 mm ShKH vz. 77.

Výstřel z kanónové houfnice 152 mm ShKH vz. 77. | Foto: Lubomír Světnička (natoaktual.cz)

„Soud změnil rozsudek ohledně obžalovaného tak, že jej zprostil obžaloby, neboť dospěl k závěru, že jednání obžalovaného není trestným činem, tedy nenaplňuje znaky trestného činu," potvrdil pro server iROZHLAS.cz Michal Renda, mluvčí olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě.

Advokát Pavel Jelínek, který Jabůrka u soudu obhajoval, už dříve uvedl, že jeho klient byl pouze "obětním beránkem". Právě odvolací soud se prý jejich argumentací řádně zabýval.

„Odvolací soud se věcí skutečně důkladně zabýval a jednání před ním bylo až neobvykle dlouhé, pečlivé a podrobné," uvedl Jelínek pro server iROZHLAS.cz s tím, že trvalo zhruba čtyři hodiny.

Dělostřelci jako kamufláž

Celý incident se odehrál před více než třemi lety. Podle policie a státního zástupce tehdy dva vojáci půjčili soukromému zbrojaři STV Group vojenskou střelnici Libavá.

'Dělostřelci sloužili jako kamufláž.' Bývalý voják porušil služební povinnost, dostal podmínku

Číst článek

Za údajně nezákonné střelby, které se konaly v říjnu 2013, nakonec před soudem stanul právě Jabůrek coby velitel zabezpečování muničních skladů. Druhým obžalovaným byl Ľuboš Hajduk, tehdejší šéf odboru nakládání s nepotřebným majetkem při ministerstvu obrany.

Podle obžaloby oba vojáci na ukázkové střelby ze samohybných houfnic Dana, které tam společnost STV Group předváděla, zajistili vojáky i armádní materiál. Formálně by přitom firma musela o prostory zažádat a za jejich pronájem zaplatit.

Firma STV Group patří k největším českým zbrojařům. Soustředí se na výrobu nábojů do ručních zbraní i velkorážovou dělostřeleckou munici, provádí také generální opravy vojenské techniky. Spolupracuje s Armádou České republiky. Jediným akcionářem firmy je holding STV Invest, pod který patří například i Poličské strojírny. V minulosti se o sklady STV Group i obchodní vztahy s českou armádou zajímala policie.

Soud Jabůrka s Hajdukem v listopadu 2015 nejprve uznal vinnými trestním příkazem. Tuto formu volí soud v případě, že má skutek za prokázaný a důkazy dostatečné. Za zneužití vojenské techniky dostali oba podmínku. Jabůrek s Hajdukem ale s trestem, respektive svojí vinou nesouhlasili a poté, co podali takzvaný odpor, se celý případ projednával v hlavním líčení.

„Ze všech důkazů vyplývá, že (Bohuslav Jabůrek) zorganizoval střelby ve prospěch společnosti STV Group. Obžalovaný zneužil svého postavení, znalost armádního prostředí a přátelské či kolegiální vazby s lidmi na různých pozicích v armádě, kteří měli na starost různé činnosti související s plánováním střeleb a jejich organizací a zejména svých podřízených," napsala nakonec do padesátistránkového rozsudku soudkyně Zuzana Vladyková (celý příběh si můžete přečíst ZDE).

„Brigáda sama, jak vyplývá z výslechu jejího velitele, nikdy nebyla v této věci kontaktována a jednoznačně sloužila pouze jako nějaká kamufláž," stojí v rozsudku. Podle soudkyně Jabůrek „jednoznačně věděl", že 13. dělostřelecká brigáda střílet nebude.

Vinu ale tehdy přiznala pouze Jabůrkovi, který prý o střelbách rozhodl a dělostřeleckou armádní brigádu, která se střeleb účastnila, prý použil jen jako „nějakou kamufláž" (viz box vpravo). Za porušení služebních povinností vojáka dostal podmínku deset měsíců s dvojnásobnou zkušební dobou.

Naopak Hajduka soudkyně Vladyková obžaloby zprostila, podle jejího mínění pouze plnil pokyn nadřízeného.

Konec řetězce

„Na místě střeleb byli přítomni vojáci armády České republiky, civilní osoby a vojáci polské armády. (...) Dále se na místě vyskytovali blíže neustanovení polští vojáci, zástupci polského dělostřelectva, kteří byli pozváni zástupci firmy STV Group a na místo je dopravila polská součást téže firmy. Bylo jednoznačně zjištěno, že všechny civilní osoby a polští vojáci se ve vojenském prostoru zdržovali bez povolení," napsala do rozsudku soudkyně Vladyková.

Už tehdy Jabůrek u soudu tvrdil, že také on jen plnil rozkazy. Protože se střeleb účastnili i důstojníci polské armády, museli o střelbách vědět nejen jeho nadřízení, ale i širší vedení včetně ministestva, argumentoval Jabůrek u soudu.

Jeho obhájce Jelínek zase pro server iROZHLAS.cz uvedl, že pokud by vůbec měl být případ řešen, pak pouze jako kázeňský přestupek, nikoli jako trestný čin.

„Můj klient stál na konci řetězce, nijak se nepodílel na naplánování předmětných střeleb a jen plnil zadané úkoly a plán Armády České republiky stanovený nadřízenými. Netušil, že se nejedná o zkušební střelby z houfnic Dana patřících armádě," uvedl na začátku března.

Odvolacím zprošťujícím rozsudkem nakonec Jabůrkovi svitla naděje na výsluhy, které od armády dostane. Totiž: zproštěn výkonu služby byl po obvinění v květnu 2015. Coby voják z povolání poté pobíral nižší plat, služební poměr mu pak definitivně skončil na konci června 2015.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme