Dominantní mutací koronaviru v Česku se stala delta. Převládá až z 80 procent, uvedl zdravotní ústav

Dominantní variantou koronaviru v Česku je nově delta, původně označovaná jako indická. Převládá ze 70 až 80 procent. Informoval o tom v pondělí Státní zdravotní ústav, a to na základě dat z diskriminačních PCR testů za poslední dva týdny.

Aktualizováno Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Britská varianta, která byla dominantní v minulosti, je nyní zastoupena zhruba z 10 procent, jihoafrická a brazilská varianta se vyskytují ojediněle,“ uvedl Státní zdravotní ústav.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ještě ve čtvrtek odhadoval, že delta v Česku převládne během několika týdnů. Tato mutace koronaviru se šíří výrazně rychleji, asi o 50 procent oproti variantě alfa, dříve známé jako britská. Zatím jde dokonce o nejinfekčnější ze všech známých variant.

Laboratoře z celé republiky vyšetřily za poslední dva týdny celkem 1405 ze zachycených SARS-CoV-2 pozitivních vzorků.

Varianta delta plus

Podle odborníků se v Česku objevila také takzvaná varianta delta plus. Odhalily ji testy v Jihomoravském kraji. Podle zdravotního ústavu jde o jediný záchyt v Česku.

Varianta delta se projevuje jako rýma, ztráta čichu a chuti. Vědci zachytili další variantu delta plus

Číst článek

„Nakaženou je třicetiletá žena z Jihomoravského kraje. Případ šetřila příslušná Krajská hygienická stanice a další výskyt onemocnění nebyl zaznamenán,“ upřesnila ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

„V Evropě se tato varianta vyskytla poprvé v dubnu v Anglii a dosud bylo v Evropě osekvenováno 196 SARS-CoV-2 pozitivních vzorků s tímto genomem,“ dodala k variantě delta plus.

Podle údajů za poslední dva týdny se tato varianta v Evropě nejčastěji vyskytuje v Polsku a Portugalsku.

„V současnosti nejsou publikována data, zda se tato varianta chová jinak, má jiný klinický průběh nebo jaká jsou její rizika oproti variantě delta,“ dodal v pondělí Státní zdravotní ústav.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme