Státní zdravotní ústav: Podezření na variantu delta má 97 procent vzorků koronaviru

Podezření na nakažlivější variantu delta je v současné době až u 97 procent osob, které mají pozitivní test na nákazu novým typem koronaviru. Za poslední týden jich bylo metodou diskriminačního PCR vyšetřeno 1787, informoval v pondělí v tiskové zprávě Státní zdravotní ústav (SZÚ). Výskyt nové varianty může s jistotou potvrdit až celogenomová sekvenace DNA viru. Od začátku roku bylo takto sekvenováno 6155 vzorků, za poslední týden 349.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K celogenomové sekvenaci se posílá zhruba deset procent pozitivních vzorků | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nové varianty koronaviru, které jsou nakažlivější, postupně vytlačují ty méně nakažlivé. Původní variantu, která se v České republice začala objevovat loni v březnu, nahradila postupně kolem přelomu roku varianta alfa, dříve označovaná jako britská. Od června se v Česku začíná šířit delta, která byla původně označovaná jako indická.

Ochrana proti nákaze mutací delta je po očkování 50 až 60 procent, tvrdí britská studie

Číst článek

Odborníci už detekovali také její další podtypy. U zhruba 20 případů v České republice se čeká na definitivní potvrzení typu delta plus, za poslední týden žádný vzorek nepřibyl. Zatím ale není jasné, jestli se bude v nakažlivosti nebo průběhu onemocnění od původní delta významně lišit nebo jakým způsobem ovlivní účinnost vakcíny.

Při zpětném zkoumání vzorků s variantou delta novým algoritmem byl odhalený i další podtyp.

„Subvarianta delta, kterou vědci označili AY.3, zatím v praxi nenasvědčuje žádné zásadní změně průběhu onemocnění,“ vysvětlila ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. Vyskytla se u 19 ze 773 vyšetřených vzorků.

Vznik nových variant

K celogenomové sekvenaci se posílá zhruba deset procent pozitivních vzorků. Jsou mezi nimi zejména případy selhání vakcinace, opakované nákazy, případy lidí mladších 50 let, kteří museli být hospitalizováni, nebo jinak neobvyklé nákazy.

Podezření na variantu delta je v Česku u 90 procent vzorků. Rychlejší šíření brzdí očkování i imunita

Číst článek

„Současně je třeba sekvenovat reprezentativní podíl všech pozitivních vzorků, bez ohledu na to, zda je již z diskriminačních PCR zřejmé, že se jedná o určitou variantu,“ popsala vedoucí Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu Helena Jiřincová.

„Právě tento reprezentativní podíl vzorků umožňuje sledovat vývoj viru na území České republiky. Celogenomová sekvenace pak trvá jeden až tři týdny v závislosti na logistice,“ uvedla Jiřincová.

Virus se obtížněji šíří mezi lidmi očkovanými nebo těmi, kteří už nákazu prodělali. Pokud má dostatečné množství lidí, kteří nejsou protilátkami chránění, vznikají při nákaze dalších nové mutace a z nich nové varianty. Proto odborníci navrhovali přísnějšími opatřeními virus v populaci eliminovat a nerozvolňovat při vyšších počtech případů za den.

Doporučují také důsledně trasovat kontakty nakažených a sledovat jednotlivá ohniska a importy ze zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme