Jediný, kdo by se měl vyměnit, je Sobotka, prohlásil Zeman. Kandidáta na nového premiéra už má

Prezident Miloš Zeman si myslí, že současná koaliční vláda by měla dovládnout do říjnových sněmovních voleb a jediný, kdo by ji měl opustit, je premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V čele staronové vlády by podle něj měl stát znovu politik ČSSD. V té souvislosti zmínil místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka a Milana Chovance. Naznačil přitom, že reálnou šanci získat pro svůj tým důvěru Poslanecké sněmovny má spíše šéf české diplomacie.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident mu hůlkou pokynul, aby začal mluvit a řekl, že „to (mikrofon) MÁŠ obráceně.“

Prezident mu hůlkou pokynul, aby začal mluvit a řekl, že „to (mikrofon) MÁŠ obráceně.“ | Zdroj: ČTK

Nevyloučil ale ani to, že by premiérem mohl jmenovat i předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, pokud by sociální demokraté jeho nabídku odmítli. Řekl to ve čtvrtek v rozhovoru pro TV Barrandov.

Potvrdil, že Sobotkovu demisi přijme a jméno nového ministerského předsedy oznámí po návštěvě Číny, z níž se vrací 18. května. Už má prý vybraného prvního kandidáta na funkci premiéra. "Musím to s ním ještě probrat, ale zdá se, že dojde k dohodě," řekl Zeman v televizi.

Chovance může blokovat ANO

Půl roku do řádných voleb je podle prezidenta nesmyslné dramaticky měnit ministry. "Až na drobné výjimky by vláda měla zůstat ve stejné sestavě. Jediný, kdo by se měl vyměnit, je premiér," uvedl Zeman. Dodal, že Sobotka se dobrovolně rozhodl rezignovat, nikdo ho k tomu nenutil, a navíc o tomto zásadním kroku předem neinformoval ani jeho, ani své nejbližší okolí či koaliční partnery.

Novým premiérem by se měl stát člověk, který bude schopný získat pro svůj tým důvěru poslanců, dodal Zeman. "U Lubomíra Zaorálka můžeme předpokládat, že ji získá, protože bude podporován napříč politickými stranami vládní koalice. U Milana Chovance se můžeme setkat s blokádou ze strany ANO," poznamenal.

ČSSD také prosazuje pokračování vlády nynější koalice s ANO a KDU-ČSL a Sobotka je připraven opustit premiérské křeslo, za nepřijatelné ale považuje setrvání šéfa ANO Andreje Babiše ve funkci ministra financí. Právě pochybnosti o Babišově podnikání a finančních transakcích vedly Sobotku k rozhodnutí, že vláda podá demisi.

Akt zoufalství a zbabělé kličkování

Demise, kterou tento týden oznámil Sobotka, je aktem zoufalství z klesajících preferencí ČSSD, míní Zeman. "Je to zbabělost, odejití z boje místo toho, aby bojoval, když se blíží volby (...). Předseda strany, který neví kudykam, hledá nepřátele všude jinde než ve své vlastní straně, a především ve své vlastní osobě," řekl.

Odklad rezignace, kterou chce premiér formálně podat až v polovině května, označil za "zbabělé kličkování" malého kluka. Prezident a premiér se ve čtvrtek na Pražském hradě dostali do konfliktu kvůli tomu, že Zeman očekával Sobotkovu demisi, zatímco premiér přišel jen konzultovat s hlavou státu nynější situaci a rezignaci hodlá podat až za 14 dní.

 

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme