VIDEO: Pravidla a řád jsou druhou stranou svobody, řekl Baxa v debatě k projektu Rozděleni svobodou

Třetí ze série debat k projektu Rozděleni svobodou se konala na Fakultě sociálních věd v Praze. Hosté debatovali o významu demokracie. Tématem byla důvěra a nedůvěra v demokracii a její instituce. Hosty byli ekonomka Hana Lipovská, právnička Hana Marvanová, předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, sociolog Martin Buchtík a bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:24 24. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle unikátního průzkumu pro Český rozhlas by skoro polovině dotázaných nevadila autoritativní osobnost v čele státu. Může být příštím českým premiérem nebo prezidentem politik srovnatelný s Viktorem Orbánem nebo Vladimirem Putinem?

Skoro polovině Čechů by nevadil autoritář v čele státu. O pevnou ruku stojí hlavně muži, bohatí i chudí

Číst článek

Podle hostů debaty je ale důležité v tomto ohledu rozlišovat mezi autoritou a autoritářstvím. Většina se podle nich kloní k první variantě.

„Možná jsme jen dospěli a vnímáme, že demokracie potřebuje i řád,“ řekla Lipovská. Souhlasně se vyjádřil i Baxa. „Pravidla a řád jsou druhou stranou svobody,“ řekl.

Podle Mináře není takový výsledek nutně negativní. „Je v pořádku, že společnost chce někoho, kdo ji povede,“ přidal. Diskutující se ale také shodli také na tom, že silný lídr nesmí ohýbat pravidla.

Jen necelá polovina dotázaných navíc považuje demokracii za nejlepší způsob vlády. Není to za třicet let demokracie málo? 

„Transformace pořád neskončila. Instituce nefungují, jak by měly a lidé je nevnímají, že jsou tady pro ně,“ řekl Baxa. Podle něj jde o dlouhodobý obrázek v zemi. „Je to trend posledních 100 let. Několik generací má zkušenost s tím, že se neidentifikují se státem, byl to pro ně nástroj útlaku,“ dodal.

Podle výzkum to také vypadá, že máme rádi demokracii, ale nevěříme politickým stranám. Jaké je pro to vysvětlení? 

„Podíl na tom mají i sami politici. Strany se naučily jen boj a nejsou ochotné spolupracovat. Pokud něco prosadíte těsnou většinou, až bude opozice u moci, zruší to. Nejlepší rozhodnutí jsou ta, na kterých se shodnou všichni,“ řekla ke vnímání politických stran Marvanová, která v politice sama působí.

Český rozhlas připravil k 30. výročí sametové revoluce unikátní průzkum s názvem Rozděleni svobodou. Ten zmapoval šest základních tříd, do kterých je česká společnost rozdělená. Zároveň upozornil na konkrétní problémy lidí v těchto třídách. A právě na ty se zaměřuje druhá fáze projektu.

Radiožurnál a Český rozhlas Plus připravily sérii pěti debat, ve kterých s experty jednotlivých politických stran, které mají své poslanecké kluby ve sněmovně, navrhneme, jak tyto problémy systémově řešit.

Kalkulačka - rozděleni svobodou Kalkulačka - rozděleni svobodou

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme