Skončila demolice domu, který v Lenoře zničil požár a výbuch. Na pomoc rodinám lidé poslali miliony

V Lenoře na Prachaticku skončila demolice domu, který na začátku října zničil požár a výbuch. Při neštěstí jeden člověk zemřel a devět lidí bylo zraněno. Demolice poničeného domu, v němž bylo šest bytů, trvala přes dva týdny a skončila v pátek. Řekl to Jaroslav Vach z táborské firmy Vitas, která bourání zajišťovala.

Lenora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči likvidují zbytky požáru po výbuchu plynu | Foto: Jan Kopřiva | Zdroj: Český rozhlas České Budějovice

„Během prací nenastaly žádné komplikace. Zbourali jsme zničený dům, aniž bychom nějak zasáhli ostatní objekty,“ uvedl Vach.

Stržený dům byl spojen s dalším obytným domem, který výbuch a požár zasáhl jen částečně. Jeho obyvatelé však několik týdnů zůstávali mimo své domovy a čekali, až bude demolice vedlejšího objektu hotova. „Nyní už jsou všichni zpátky doma,“ řekl v pondělí starosta Lenory Antonín Chrapan.

Začala demolice poškozeného obytného domu v Lenoře, v říjnu ho zničil výbuch a požár

Číst článek

Kvůli říjnovému neštěstí muselo být evakuováno 19 lidí. Lidé ze zničeného domu podle Chrapana přebývají většinou u příbuzných. Dodal, že nemovitost nevlastnila Lenora, a proto záleží na majitelích, jak s pozemkem, na němž dům stál, naloží.

Policisté a hasiči zjišťují přesné příčiny tragické události. Podle místních požár a výbuch úmyslně založil jeden z obyvatel domu, který v něm zemřel. Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin.

Firmu na demolici domu vybral v řízení Jihočeský kraj, který práce platí. Náklady na likvidaci objektu činí téměř milion korun. Jihočeský kraj také uspořádal sbírku pro postižené obyvatele Lenory, z níž pro ně uvolnil více než půl milionu korun. Další sbírku uspořádala Lenora ve spolupráci s organizací ADRA. Touto cestou získali lidé více než 2,7 milionu korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme