Tisíce lidí protestovaly proti České televizi a vládě, zkomplikovaly dopravu. Akce se obešla bez konfliktů

Tisíce demonstrantů ve čtvrtek prošly Prahou k budově České televize. Organizátor dřívějších protivládních protestů Ladislav Vrabel před akcí říkal, že cílem čtvrteční akce je demonstrovat „za umožnění vystoupení ve vysílání České televize“, na shromáždění před budovou České televize ale kromě kritiky obsahu zpravodajství veřejnoprávní televize zazníval hlavně protest proti krokům vlády.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti se sešli kolem 14.00 v Opletalově ulici nedaleko hlavního nádraží. Poblíž Státní opery vyšli na magistrálu a přes Nuselský most po zhruba dvou hodinách došli na Kavčí hory, kde navazovala hlavní demonstrace.

VIDEO: ‚Češi, pojďte s námi!‘ Vraťte se s rozhlasovou rekonstrukcí Radiožurnálu do 17. listopadu 1989

Číst článek

Řečníci na demonstraci kritizovali obsah zpravodajství České televize. Podle nich není nestranné, protože v době pandemie covidu-19 příliš kladlo důraz na informace o očkování proti nemoci a v době války na Ukrajině dává málo prostoru ruským názorům.

Demonstranti také kritizovali vládu, která podle nich žene Česko do války. Za největší zlo současnosti řečníci označili členství Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Podle vyjádření České televize na twitteru žádali demonstranti, aby odvysílala desetiminutový projev jejich představitele na ČT1 a ČT24.

„Takto to nefunguje. Program České televize určují pravidla, kodexy, standardní postupy. Ne tlak. Česká televize projevy na přání vysílat nemůže. A nebude,“ uvedli představitelé televize ve středu na twitteru.

Demonstranti měli české vlajky a transparenty s nápisy „Česká televize patří všem“ nebo „Svoboda končí tam, kde začíná signál České televize“. Při pochodu pokřikovali „už je to tady“, „demisi“ a „hanba vládě“ a hvízdali. Někteří nesli vlajky neparlamentního hnutí Trikolora.

Na protest dohlíželi policisté, až na drobné slovní střety se ale akce obešla bez konfliktů. Pražská policie již ve středu vzkázala, že je připravená udělat maximum pro zajištění veřejného pořádku a ochrany zdraví i majetku.

Protestní pochod zkomplikoval dopravu v Praze, policie zhruba na dvě hodiny uzavřela magistrálu ve směru z centra na Pankrác. Uzavření dopravní tepny zkomplikovalo i náhradní autobusovou dopravu za metro C.

Ostrý střet organizátorů protivládních demonstrací. ‚Nemůžu Vrabelovi poslat peníze od lidí,‘ tvrdí Havel

Číst článek

Dopravní podnik autobusy ve směru na Pražské povstání odkláněl přes Myslíkovu a Podolské nábřeží. Krátce byla kvůli pochodu zastavena i tramvajová doprava mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova.

Vrabel, který podle médií čelí řadě exekucí, v minulých měsících organizoval několik protivládních demonstrací. Na poslední, pořádané 28. října, se podle odhadů policie sešly nižší desítky tisíc lidí.

Na náměstí se při protestu nacházely petiční stánky Svobodných nebo prezidentských kandidátů Josefa Skály (KSČM) a Aleny Vitáskové. Po demonstraci vznikly před Národním muzeem potyčky mezi jejími příznivci a odpůrci. Někteří demonstranti se střetli i s policií.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme