Demonstrace byla nenásilná, bezpečnější bylo nechat ji dokončit, říká Hamáček

Ve chvíli, kdy byla nedělní demonstrace proti vládním koronavirovým opatřením na Staroměstském náměstí v Praze nenásilná, bylo by rizikovější se ji snažit rozpustit než nechat dokončit. Novinářům to v pondělí řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Loni v říjnu policie proti podobné demonstraci zakročila, protože se akce zvrhla v násilí a účastníci zaútočili na policisty, zdůvodnil jiný postup z tohoto víkendu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Staroměstském náměstí se shromáždili odpůrci vládních opatření.

Hamáček akci označil za obrovskou bezohlednost. Šokovalo ho, že na demonstraci vystoupili lékaři (ilustrační foto) | Zdroj: Policie ČR

Demonstrace proti vládním opatřením se na Staroměstském náměstí zúčastnilo několik tisíc lidí. Podle zpravodaje ČTK neměli mnozí protestující roušky a účastníci nedodržovali předepsané rozestupy. Policie označila shromáždění za poklidné, zjištěná porušení opatření nahlásí správnímu orgánu.

Hamáček v pondělí akci označil za obrovskou bezohlednost. Šokovalo ho, že na demonstraci vystoupili lékaři. Ministr jim doporučil, aby ve své nemocnici navštívili oddělení určené pro pacienty s covidem-19 a se situací se seznámili. Podle právního výkladu má základní právo se shromažďovat přednost před vládním nařízením, které demonstrace omezuje maximálním počtem 100 účastníků a stanovuje i další pravidla včetně roušek a rozestupů, dodal.

‚Urážíte oběti nacismu.‘ Za zneužití židovské hvězdy při protivládní demonstraci přišla žena o práci

Číst článek

Pokud příslušný úřad shromáždění nezakáže a svolavatel slíbí dodržovat opatření, může se konat, doplnil. Ve chvíli, kdy je zjevně svolavatel nezvládá dodržovat, je upozorněn ze strany magistrátu nebo policie, uvedl Hamáček. Pokud v takové chvíli shromáždění nerozpustí, vystavuje se postihu a bude s ním vedeno správní řízení, řekl.

Na demonstraci dohlíželo 200 policistů z pořádkové a dopravní policie a členové antikonfliktního týmu. Policie podle Hamáčka dokumentovala porušování opatření a individuálně řešila s účastníky například nasazení roušek. V říjnu podle něj policie zasáhla ve chvíli, kdy se shromáždění zvrhlo v násilí. Kdyby rozpouštěla demonstraci, kde k násilí nedochází, rizika by byla vyšší než nechat tu demonstraci proběhnout a svolavatele vyřešit až poté ve správním řízení, vysvětlil Hamáček odlišný postup z neděle.

Policie v neděli uvedla, že svolavatele akce oznámí správnímu orgánu pro porušení vládních nařízení kvůli překročení povoleného počtu účastníků. Jednoho člověka na místě zajistila pro přestupek, podle mluvčího neuposlechl výzvu. Policisté pak zajistili i dva lidi ze skupiny účastníků, kteří se po skončení demonstrace poprali u Stavovského divadla, a další čtyři kvůli tomu zajistili pro přestupkové jednání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme