‚Ami, go home,‘ měla na tričku Konečná a další komunisti. Na demonstraci vlály i ruské vlajky

V Praze na Malostranském náměstí se v úterý sešla zhruba stovka lidí na protest proti podpisu česko-americké smlouvy o obranné spolupráci. Demonstrace, kterou svolala KSČM, se zúčastnila také europoslankyně a předsedkyně strany Kateřina Konečná. V davu, který požadoval demisi vlády, vlály komunistické, české, ale i ruské a sovětské vlajky.

Praha (Aktualizováno: 15:20 31. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na začátku akce projížděli kolem příznivci smlouvy na motocyklech s americkými vlajkami. Protestující na motorkáře pokřikovali.

„Přijali jsme oznámení, že shromáždění narušují motorkáři ‚túrováním‘ motorek,“ řekl policejní mluvčí Jan Rybanský. Dav skandoval, že americkou armádu v Česku nechce. Odpůrce a příznivce smlouvy od sebe oddělili členové antikonfliktního týmu a policisté.

Podle mluvčího následně motorkáři uposlechli výzev, aby shromáždění nenarušovali. Vše se obešlo bez pokut a zajištění, dodal.

KSČM smlouvu o obranné spolupráci důrazně odmítá. Podle nich zbavuje Českou republiku „posledních zbytků suverenity a vede ji do zcela otrockého postavení vůči USA“.

Paroubkův projev

Na shromáždění vystoupil i bývalý premiér a někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek. Řekl, že pokud je Česko členem NATO, takovou smlouvu nepotřebuje. Organizátoři akce, která skončila krátce před 16.30, vyzývali účastníky k podepsání petice proti americkým vojenským základnám v Česku.

V Praze demonstrovalo několik stovek lidí proti vládě. Na pódiu promluvili Vrabel, Volný i Paroubek

Číst článek

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) přitom již dříve zdůraznila, že česko-americká smlouva o obranné spolupráci (DCA) s USA není smlouvou o pobytu amerických vojáků v Česku nebo smlouvou o umístění vojenské základny.

Černochová podepsala smlouvu v minulém týdnu ve Washingtonu. Dohoda má usnadnit případný pobyt amerických vojáků v Česku, upravuje především jejich právní postavení v případě, že by zde plnili úkol. Její součástí je také seznam vojenských zařízení a prostorů české armády, které budou moci ozbrojené síly USA za předem dohodnutých podmínek využívat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme