V Praze a Brně demonstrovali lidé proti Turecku. Žádali uvalení ekonomických sankcí

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se ve středu vpodvečer sešlo v Praze na Klárově několik stovek lidí, demonstrovali proti turecké ofenzivě. Chtěli podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývali k uvalení ekonomických sankcí na Turecko. Akci pořádal Výbor na obranu revoluce v Rojavě. Na podporu Kurdů demonstrovali lidé i v Brně, na Dominikánském náměstí se jich podle odhadu strážníků sešlo kolem 400 lidí.

Praha/Brno (Aktualizováno: 20:30 16. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se ve středu vpodvečer sešlo v Praze na Klárově několik stovek lidí | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Bezprostředně poté, co (americký prezident Donald) Trump vydal pokyn ke stažení amerických vojáků, zahájilo Turecko a jím podporované džihádistické milice minulou středu invazi do severní Sýrie, konkrétně autonomní oblasti známé jako Rojava. Kurdsko-arabské syrské demokratické síly čelí na více než 400 kilometrů dlouhé frontě ohromné přesile druhé nejsilnější armády NATO. Každým dnem přibývají civilní oběti,“ uvedli organizátoři.

Odsoudit invazi podle nich nestačí, požadují okamžité zavedení bezletové zóny nad severní Sýrií, uvalení ekonomických sankcí na Turecko a embarga na dovoz zbraní a vojenského materiálu do Turecka.

Na demonstraci v Praze byly vidět kurdské a české vlajky a transparenty s hesly jako „Žádné zbraně Turecku“, „Svobodný Kurdistán, pryč se všemi tyrany“, „Ekonomické sankce pro Turecko“ nebo „Erdogan je terorista“. Lidé také skandovali „Ať žije mezinárodní solidarita a svobodný Kurdistán“.

Demonstrace na podporu Kurdů se zastavila na Malostranském náměstí. Znějí projevy a skandování “Erdogan - terorista”. Několik stovek demonstrantů míří k sídlu MZV na Loretánském náměsti. ⁦@iROZHLAS.cz

19:13 – 16. 10. 2019

12 91

Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice. Chce tam také vytvořit pásmo, kam hodlá dopravit z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) ve středu informovala, že při turecké operaci na severovýchodě Sýrie proti syrským kurdským milicím zemřelo za týden 71 civilistů, včetně 21 dětí. Podle této organizace, která dění v Sýrii monitoruje z Londýna prostřednictvím svých místních zdrojů, muselo také už na 300 000 lidí v oblasti opustit své domovy.

Podle organizátorů středeční demonstrace se objevují důkazy o páchání válečných zločinů, například popravy civilistů bez soudu. „Započalo etnické čištění severní Sýrie podobné tomu, které Erdoganova armáda provedla před rokem a půl v Afrínu. Turecká ofenzíva navíc povzbudila spící buňky takzvaného Islámského státu, které zintenzivnily své útoky,“ uvádí organizace Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu kurdské Rojavy sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí, akce podle mluvčí strážníků Terezy Kadrnožkové byla klidná. Na náměstí byly k vidění syrské vlajky. Řečníci mimo jiné podpořili zákaz vývozu zbraní do Turecka. Požadovali také mezinárodní prošetření podezření z válečných zločinů, kterého se na území Rojavy turecké jednotky podle nich mohou dopouštět.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme