U Pražského hradu protestovalo asi 200 lidí proti chování kanceláře prezidenta

Na Hradčanském náměstí v Praze v sobotu večer protestovaly zhruba dvě stovky lidí proti chování úředníků kanceláře prezidenta v souvislosti se zdravotním stavem Miloše Zemana a jeho způsobilostí vykonávat úřad. Protest byl poklidný, trval asi 20 minut.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organizátorka protestní akce Edita Šramotová na úvod svého proslovu všem účastníkům poděkovala za účast a vyzvala je ke klidu | Foto: Tomáš Vojkovský

Organizátorka protestní akce Edita Šramotová na úvod svého proslovu všem účastníkům poděkovala za účast a vyzvala je ke klidu. Zároveň přítomné požádala, aby se zdrželi vlastních vystoupení, vulgarit a násilí. Neopomněla připomenout protiepidemická opatření jako jsou bezpečné rozestupy a zakrytí dýchacích cest.

Uniklá SMS pro Babiše: specialista vyloučil, že Zeman potřebuje transplantaci jater, napsal poslanec Špičák

Číst článek

„Chci se ohradit proti záměrně lživým a vůči veřejnosti urážlivým informacím, které vypouštějí do veřejného prostoru vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček,“ uvedla Šramotová. Toto vyjádření účastníci doprovodili bučením a hvízdáním.

Šramotová dále vyzvala členy Senátu, aby začali konat. Podporu vyslovila personálu Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde je Zeman hospitalizován.

Mnozí účastníci si na protest přinesli transparenty. Stálo na nich „Hradní (z)rádci táhněte do Moskvy“, dále „Pozor na zlé tváře z prezidentské kanceláře nebo „Je nutná deratizace Hradu“.

Zemanova hospitalizace

Zeman byl do Ústřední vojenské nemocnice převezen z Lán v neděli po poledni. Stejný den prezidentův lékař Miroslav Zavoral oznámil, že Zeman byl do nemocnice převezen kvůli komplikacím, které provázejí jeho chronické onemocnění.

Nemocnice k žádosti Senátu o stavu prezidenta: Řešíme to se vší zodpovědností a naléhavostí

Číst článek

Přesnou diagnózu nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas.

Zeman byl převezen na oddělení intenzivní medicíny. Mluvčí nemocnice v pondělí řekla, že Zemanův stav je stabilizovaný. Bližší informace o prezidentově zdravotním stavu zatím nevydala kancelář Hradu, což vedlo k řadě spekulací a kritiky z řad politiků i veřejnosti.

Manželka prezidenta Ivana Zemanová ve čtvrtek na tiskovém briefingu oznámila, že manžel prochází léčbou, která si vyžádá čas. Média požádala o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat síly.

Vondráčkova návštěva

Zemana v nemocnici ve čtvrtek navštívil předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), který prohlásil, že prezident je schopen vykonávat úřad. Nemocnice se proti jeho návštěvě následně ohradila, stalo se tak bez vědomí ošetřujícího lékaře. Policie slíbila, že příště ochranka k hlavě státu nepustí toho, kdo předem nebude mít svolení ošetřujícího lékaře.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se v úterý kanceláře prezidenta dotázal na prognózu Zemanova zdravotního stavu. V pátek uvedl, že stále odpověď nedostal. Na adresu Zemanových spolupracovníků Vystrčil prohlásil, že prezident není v dobrých rukou.

Z pověření vedení horní komory proto zaslal Ústřední vojenské nemocnici žádost, která se týká prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta s ohledem na jeho způsobilost zastávat úřad hlavy státu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme