Demonstrace neonacistů v Praze se obešla bez násilí

Před německým velvyslanectvím v Praze se sešli neonacisté, kteří chtěli podpořit německého vězně Ernsta Zündela - obviněného z šíření nenávisti vůči Židům. Krátce před nimi se shromáždili i lidé, kteří nesouhlasí s demonstrací neonacistů, především z Federace židovských obcí a další aktivisté. Obě akce pečlivě sledovalo velké množství policistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ultrapravicový radikál

ultrapravicový radikál | Zdroj: ČTK

Jak před polednem hlásila naše reportérka, odpůrci se pískotem a výkřiky snažili zabránit neonacistům v jejich projevu. Na místě bylo asi 100 lidí. Mezi odpůrci byl i Karel Schwarzenberk: "Přišel jsem ze dvou důvodů. Za prvé: Je důležité ukázat, že česká společnost s těmito postoji nesouhlasí. Za druhé: Protože se tak děje před německým velvyslanectvím, jsme názoru, že Spolková republika je demokratickou zemí a soudy tam soudí dle práva," řekl Radiožurnálu.

Nesouhlas s demonstrací pravicových extremistů přišel vyjádřit i ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. Svojí přítomností chtěl dát najevo, že s akcí neonacistů nesouhlasí a její uspořádání považuje za selhání demokratického systému: "Toto je shromáždění lidí, kteří považují za nepřípustné, aby se v této zemi vyjadřovala podpora popírání Šoa. Popírání Šoa je zřejmý, výrazný projev antisemitismu. A to je v této zemi trestné!"

Asi 100 neonacistů přišlo v průvodu a obě strany oddělovali policisté a zábrany. Jeden z neonacistů, který nechtěl uvést své jméno, Radiožurnálu vysvětlil, proč chtějí osvobodit popírače holokaustu: "Myslím, že panu Zündelovi jsou upírána jistá práva, která nemají být upírána nikomu. Žijeme v demokratické společnosti a není možné, aby základní lidská práva platila jen pro někoho."

Policie zadržela dva lidi, které podezřívá z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Krátce před polednem neonacisté demonstraci ukončili a rozešli se. Později policisté na Palackého náměstí zadrželi ještě jednoho muže, který kvůli neonacistické symbolice také čelí podezření ze spáchání trestného činu propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů.

Šestašedesátiletý Zündel byl obviněn, že prostřednictvím internetu šířil nenávist vůči Židům a tvrdil, že se holokaust nikdy nestal. Popírání holokaustu je v Německu trestný čin, za který bude Zündel postaven 8. listopadu v Mannheimu před zemský soud. Rozsudek by pak měl být vynesen 24. listopadu. Do Německa byl Zündel vydán na jaře z Kanady, odkud byl vypovězen kvůli antisemitismu.

Obětí holokaustu se během druhé světové války stalo šest milionů osob bez rozdílu věku a pohlaví. Byli zavražděni jen z jediného důvodu: byli Židé.

Na demonstraci se do Ostravy sjelo sto ultrapravicových radikálů

Stovka mladých ultrapravicových radikálů se sjela do Ostravy. Demonstraci u příležitosti oslav vzniku samostatného československého státu v centru města pořádala organizace Národní odpor Slezsko. Ve městě se také zformovala asi čtyřicetičlenná skupina antifašistů a obě skupinky na sebe pokřikovaly. Doprovázely je desítky policistů a těžkooděnců.

Milan Kopp, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme