Demonstrace neonacistů v Praze se obešla bez násilí
Před německým velvyslanectvím v Praze se sešli neonacisté, kteří chtěli podpořit německého vězně Ernsta Zündela - obviněného z šíření nenávisti vůči Židům. Krátce před nimi se shromáždili i lidé, kteří nesouhlasí s demonstrací neonacistů, především z Federace židovských obcí a další aktivisté. Obě akce pečlivě sledovalo velké množství policistů.
Jak před polednem hlásila naše reportérka, odpůrci se pískotem a výkřiky snažili zabránit neonacistům v jejich projevu. Na místě bylo asi 100 lidí. Mezi odpůrci byl i Karel Schwarzenberk: "Přišel jsem ze dvou důvodů. Za prvé: Je důležité ukázat, že česká společnost s těmito postoji nesouhlasí. Za druhé: Protože se tak děje před německým velvyslanectvím, jsme názoru, že Spolková republika je demokratickou zemí a soudy tam soudí dle práva," řekl Radiožurnálu.
Nesouhlas s demonstrací pravicových extremistů přišel vyjádřit i ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. Svojí přítomností chtěl dát najevo, že s akcí neonacistů nesouhlasí a její uspořádání považuje za selhání demokratického systému: "Toto je shromáždění lidí, kteří považují za nepřípustné, aby se v této zemi vyjadřovala podpora popírání Šoa. Popírání Šoa je zřejmý, výrazný projev antisemitismu. A to je v této zemi trestné!"
Asi 100 neonacistů přišlo v průvodu a obě strany oddělovali policisté a zábrany. Jeden z neonacistů, který nechtěl uvést své jméno, Radiožurnálu vysvětlil, proč chtějí osvobodit popírače holokaustu: "Myslím, že panu Zündelovi jsou upírána jistá práva, která nemají být upírána nikomu. Žijeme v demokratické společnosti a není možné, aby základní lidská práva platila jen pro někoho."
Policie zadržela dva lidi, které podezřívá z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Krátce před polednem neonacisté demonstraci ukončili a rozešli se. Později policisté na Palackého náměstí zadrželi ještě jednoho muže, který kvůli neonacistické symbolice také čelí podezření ze spáchání trestného činu propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů.
Šestašedesátiletý Zündel byl obviněn, že prostřednictvím internetu šířil nenávist vůči Židům a tvrdil, že se holokaust nikdy nestal. Popírání holokaustu je v Německu trestný čin, za který bude Zündel postaven 8. listopadu v Mannheimu před zemský soud. Rozsudek by pak měl být vynesen 24. listopadu. Do Německa byl Zündel vydán na jaře z Kanady, odkud byl vypovězen kvůli antisemitismu.
Obětí holokaustu se během druhé světové války stalo šest milionů osob bez rozdílu věku a pohlaví. Byli zavražděni jen z jediného důvodu: byli Židé.
Na demonstraci se do Ostravy sjelo sto ultrapravicových radikálů
Stovka mladých ultrapravicových radikálů se sjela do Ostravy. Demonstraci u příležitosti oslav vzniku samostatného československého státu v centru města pořádala organizace Národní odpor Slezsko. Ve městě se také zformovala asi čtyřicetičlenná skupina antifašistů a obě skupinky na sebe pokřikovaly. Doprovázely je desítky policistů a těžkooděnců.