Ozvěny sobotní demonstrace. Ministři slibují lepší komunikaci, politologové popisují, kdo tam byl

Vláda chce lidem lépe a jednodušeji vysvětlovat své kroky při řešení energetické krize. V reakci na sobotní demonstraci to v televizních debatách řekl místopředseda kabinetu Vít Rakušan z hnutí STAN i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela ze Starostů a nezávislých. Demisi vlády v sobotu na Václavském náměstí v Praze žádalo podle policie až 70 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr na demonstranty na Václavském náměstí

„Drahý plyn, voda, elektřina. A vláda se k tomu nijak zatím nestaví,“ říkal jeden z účastníků sobotní demonstrace. | Foto: Jana Stuláková | Zdroj: Český rozhlas

Ministr Síkela vyjádřil lítost nad strachem a obavami lidí, kteří na demonstraci přišli. „Udělám všechno pro to, že budu komunikovat ještě více a více také bez přikrášlování vysvětlovat v jaké jsme situaci, ale i to, že máme návody, jak tu situaci řešit,“ ujišťuje ministr.

Podle místopředsedy vlády Rakušana ale není řešením situace závislost na ruském plynu, jak požadovali pořadatelé protivládní demonstrace.

‚Ukrajincům pomyšlení a nám dva svetry.‘ Desetitisíce odpůrců vlády se sešly na Václavském náměstí

Číst článek

„Drahý plyn, voda, elektřina. Je to všechno špatné, co se tady děje. A vláda se k tomu nijak zatím nestaví,“ řekl Českému rozhlasu jeden z účastníků sobotní demonstrace.

Vít Rakušan v televizi Prima uvedl, že vláda chce zabránit například obchodníkům s energiemi, aby mohli zákazníkům bez omezení zvyšovat zálohy. Jozef Síkela pro Českou televizi dodal, že kabinet ve středu projedná vznik takzvaného státního obchodníka s energiemi. Ten by je měl zajišťovat pro veřejný sektor.

Premiér Petr Fiala prohlásil, že demonstraci svolaly prorusky orientované síly. Akci organizovali Jiří Havel a Ladislav Vrábel. Oba se označují za politicky nezařazené občany. Na pódiu s nimi byli i další lidé, včetně proruského aktivisty Žarka Jovanoviče, jak si všiml bezpečnostní analytik Institutu pro politiku a bezpečnost Roman Máca.

(Jovanovič – pozn. red.) je velká tvář proruské scény v České republice. Říká o sobě, že je vlastenec, ale neřekne pak, že potají pracuje pro televizi ruské armády, nebo pro hlavní pořad ruské propagandistické televize,“ přibližuje pozadí jednoho z mluvčích Máca. Podle něj na pódiu vystupoval mix konspirátorů, antivaxerů, zástupců komunistů a dalších.

„Lidé mají dojem, že se o ně vláda nestará a mají pocit, že je nikdo neposlouchá. Jediný, koho vnímají, že nabízí nějakou formu řešení, jsou právě tyto skupiny,“ popisuje, proč část lidí na demonstraci přišla, politolog Jan Charvát z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a dodává: „Nemyslím si, že všichni ti demonstranti si plně uvědomují, za co demonstrují, nebo čemu napomohli. Všichni z nich nepředpokládali, že jejich přítomnost výrazně využije ruská strana pro své PR.“

O demonstraci informovaly mimo jiné desítky ruských médií, včetně státních agentur TASS nebo Ria Novosti.

Reakce české opozice na sebe nenechaly dlouho čekat. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš na svůj facebook napsal, že by ho nepřekvapilo, kdyby na příští protivládní demonstraci přišlo ještě víc lidí. Jeho stranická kolegyně a místopředsedkyně sněmovny Jana Mračková Vildumetzová v televizi Prima řekla, že lidé na demonstraci šli, protože mají strach.

Frustrace u lidí narůstá. Využijí ji protisystémové strany v podzimních volbách, předvídají experti

Číst článek

„Výrok pana premiéra byl opravdu velmi nešťastný. Jeho vláda vlastně za posledních osm měsíců pořád nepřišla s žádným řešením. Ostatní státy ta řešení mají,“ řekla v neděli Vildumetzová.

To, že vláda nemá řešení energetické krize, si myslí i předseda opozičních poslanců SPD Radim Fiala.

Podle policejního odhadu přišlo demonstrovat až 70 tisíc lidí. Chtěli demisi kabinetu Petra Fialy z ODS, vystoupit z Evropské unie nebo NATO. Pořadatelé ostatní požadavky shrnuli do 10 bodů. Kromě svobody projevu, a zachování národní měny tam je třeba i vojenská neutralita, tedy aby se Česko nezapojovalo do války.

Organizátoři zdůrazňovali i to, že stát má mít přímé smlouvy s dodavateli plynu, především s Ruskem. Žádali taky, aby levnou elektřinu do domácností dodávaly české firmy.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme