Kvůli násilí po loňské protivládní demonstraci v Praze do vězení nikdo nepůjde. Podmínku dostalo 12 lidí

Dvanáct lidí dostalo podmíněné tresty kvůli násilnostem, které následovaly po loňské protivládní demonstraci na pražském Staroměstském náměstí. Radiožurnálu to řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest 18. října na Staromětsksém náměstí | Foto: Tomáš Krist/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Počet odsouzených je podle Cimbaly konečný, nikoho dalšího už kriminalisté v tomto případu nestíhají. Někteří obžalovaní kromě podmínky dostali také pokutu nebo je teď budou kontrolovat probační úředníci.

Do vězení ale kvůli demonstraci nemusí nikdo.

„Jednání, kterého se dopustili, bylo kvalifikováno jako trestný čin násilí proti úřední osobě spáchané se zbraní v souběhu s trestným činem výtržnictví. U jedné z těchto osob vznikla právní kvalifikace toliko jako výtržnictví spáchané opakovaně v jednočinném souběhu s poškozením cizí věci,“ řekl Cimbala.

Proti vládním protikoronavirovým opatřením loni v říjnu na Staroměstském náměstí demonstrovalo asi dva tisíce lidí. Po konci protestu část z nich napadla policisty. A právě kvůli těmto násilnostem soudy 12 lidí potrestaly. Víc než stovka dalších pak dostala pokutu za přestupek.

Akci svolalo Hnutí občanské nespokojenosti a po překročení maximálního počtu účastníků ji Magistrát hlavního města Prahy ukončil. Zraněno bylo 20 policistů a přes 100 účastníků bylo zadrženo.

Bitky mezi účastníky a bezpečnostními složkami vytlačili do vedlejších ulic až policejní těžkooděnci, a to za použití pomoci petard, slzného plynu, psovodů i vodních děl.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme