Policie kvůli demonstraci na Staroměstském náměstí zadržela 144 lidí. Čtrnáct podezírá z trestného činu

Policisté při nedělní demonstraci proti vládním opatřením na Staroměstském náměstí v Praze zadrželi celkem 144 lidí. Čtrnáct z toho podezírají z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví. V pondělí o tom informovala mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl rádiu Impuls, že pro útočníky očekává vysoké exemplární tresty.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 16:47 19. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah policie na demonstraci na Staroměstském náměstí v Praze

Zásah policie na demonstraci na Staroměstském náměstí v Praze | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Z celkového počtu bylo sto třicet osob zajištěno podle zákona o Policii ČR a čtrnáct osob zadrženo pro podezření z trestného činu,“ sdělila Kropáčová. „Kriminalisté ve všech čtrnácti případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví,“ dodala.

Demonstrace proti vládním opatřením se změnila v potyčky s těžkooděnci. Policie zadržela přes 100 lidí

Číst článek

Už před začátkem akce provedli policisté kontroly a u některých účastníků nalezli pyrotechniku, boxery, teleskopické obušky i střelnou zbraň.

Protestující při demonstraci zranili 25 zasahujících policistů. „V sedmnácti případech se jednalo o pohmožděniny a naraženiny. Tato zranění na místě nevyžadovala okamžité lékařské ošetření. Dalších osm policistů přímo na místě ošetřili záchranáři a čtyři z nich posléze převezli do nemocnice,“ upřesnila mluvčí.

Policejní prezident Jan Švejdar později upřesnil, že jeden z poraněných policistů má těžký otřes mozku poté, co byl zasažen skleněnou lahví. Útok na něj a další policistku podle médií celý incident začal.

Zranění utrpěli i demonstranti, do nemocnice byli podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové také převezeni dva z nich. Celkem záchranná služba ošetřila devět lidí, z toho pět na místě, i mezi nimi byl jeden policista. Zbylí zranění nevyžadovali lékařské ošetření. Policisté, kteří byli odvezeni do nemocnice, již byli propuštěni do domácího léčení, doplnila Kropáčová.

Policejní prezident Jan Švejdar v pondělí doplnil, že nedělního zásahu se zúčastnilo asi 1000 policistů, což zkomplikovalo práci sboru. „Jsou to policisté, kteří doprovázeli chuligány z různých koutů republiky, kteří vykonávali službu na silnicích, kteří byli přítomni na Staroměstském náměstí,“ řekl v České televizi Švejdar.

Drakonické tresty?

„Předpokládám, že (tresty) budou velmi drakonické,“ uvedl v rádiu Impuls k potrestání útočníků ministr vnitra Jan Hamáček.

Lidé, kteří při nedělní demonstraci napadli policisty, nepřišli podle ministra protestovat, ale jen se poprat s policií. „Ti, kteří se vrhli na policisty, tak podle mě musí dostat exemplární tresty. Ale je to můj názor, ve finále rozhoduje soud,“ dodal.

Pražská policie o víkendu rozdávala pokuty, zjistila na 560 porušení vládních nařízení

Číst článek

Podle vyjádření Hnutí občanské nespokojenosti, které akci svolalo, policie nezákonně zablokovala všechny východy ze Staroměstského náměstí. Poté „agresivní elementy“ a policejní provokatéři rozpoutali střety, uvedl spolek.

„Od všech projevů násilí po konci demonstrace se distancujeme a žádáme policii, aby se napříště zdržela takovýchto neprofesionálních akcí,“ uvedl občanský spolek na facebooku. Organizátor demonstrava Ivan Sochor následně pro rádio Impuls uvedl, že samotná demonstrace byla zvládnutý a zákon porušen nebyl.

„To je samozřejmě nesmysl, svolavatelé se snaží vyvinit ze své odpovědnosti,“ reagoval na výroky spolku Hamáček ve vyjádření pro server Deník N. Ve vysílání Impulsu ministr řekl, že svolavatel protestu nese odpovědnost za dění na akci a bude kvůli tomu čelit správnímu řízení. Sochor odpovědnost odmítá.

Proti tvrzení spolku důrazně se rovněž ohradila i pražská policie, odmítla také, že by incident vyprovokovala. Policisté podle Kropáčové z taktických důvodů uzavřeli dva východy z náměstí, další ale byly otevřené. Sám organizátor také účastníky opakovaně upozornil, kterými ulicemi mohou lidé odejít.

“Všichni měli možnost v klidu opustit náměstí a nikdo jim v tom nebránil,“ řekla Kropáčová. Na náměstí se ale i po výzvě policistů k rozejití zdržovali lidé. Další východy z náměstí podle mluvčí byly uzavřeny až ve chvíli, kdy to bylo potřeba kvůli zákroku proti demonstrantům, co na policii útočili.

Demonstrace v centru Prahy

Lidé na pražském Staroměstském náměstí v neděli protestovali proti vládním opatřením proti šíření koronaviru.

Magistrát akci ukončil poté, co počet zúčastněných překročil maximální povolený počet. Protestu se mohlo zúčastnit maximálně 500 lidí, přišlo jich ale kolem 2000. Mnozí navíc neměli roušky a nedodržovali rozestupy. Akce se po přerušení zvrhla v bitky části účastníků s policií.

Policie podle Švejdara již dopředu věděla, že zásah zřejmě nebude jednoduchý. „Policie České republiky měla informace, že se chuligáni jedou do Prahy vybít, že si jedou do Prahy s policií vyřídit účty,“ dodal v pondělí policejní prezident.

Podle ministra vnitra Hamáčka zasáhla policie na Staroměstském náměstí naprosto profesionálně. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že je v šoku z toho, jak bezohlední a sobečtí jsou někteří občané, kteří ohrožují sebe i ostatní. Útoky na policii odsoudil i prezident Miloš Zeman nebo ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme