Na Václavském náměstí demonstrovaly tisíce lidí. Požadovaly rezignaci ministryně spravedlnosti

Lidé v Praze a dalších městech protestovali proti ministryni spravedlnosti za ANO Marii Benešové. Požadovali nezávislou justici a rezignaci Benešové kvůli údajným tlakům na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Demonstrace svolal spolek Milion chvilek pro demokracii. Na Václavském náměstí v centru metropole byly podle policie tisíce lidí.

Fotogalerie Praha (Aktualizováno: 20:33 20. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie odhadla před 19. hodinou na Václavském náměstí 4000 až 5000 účastníků demonstrace. Zaplněna byla prostřední část náměstí až k Jindřišské ulici.

Zeman: Nejvyšší státní zástupce by měl odcházet, kdy uzná za vhodné. Úřad jsem bránil před tlaky

Číst článek

Lidé postávali i na chodnících, ale náměstí zůstalo průjezdné. V menších skupinkách byly vidět všechny věkové kategorie.

Někteří demonstranti drželi transparenty s nápisy jako „Justici nedáme“ nebo „Spravedlnost pro všechny“. Jiní si přinesli transparenty kritizující premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Na jednom například stálo „Čerpám, lžu a kradu. Mám podporu z Hradu“.

„V průběhu opatření jsme neřešili žádný zásadní problém,“ dodali po skončení akce pražští policisté na sociální síti twitter.

Hlavním požadavkem Milionu chvilek pro demokracii je rezignace ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešové. Pokud tak neučiní, spolek plánuje další demonstraci.

„Požadujeme demisi Marie Benešové. Justici nedáme,“ prohlásil předseda spolku Benjamin Roll. Připomněl také tlak, který je podle něj mířený na soudy. A zmínil z jeho pohledu stále nevyjasněný střet zájmů českého předsedy vlády.

Organizátorům demonstrace vadí zejména rezignace nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten uvedl, že svůj post opouští pravě kvůli tlaku, který na něho měla vyvíjet ministryně spravedlnosti.

Demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii, proti ministryni spravedlnosti za ANO Marii Benešové. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nového nejvyššího státního zástupce by podle Milionu chvilek pro demokracii měla zvolit až nová vláda, která vzejde z říjnových voleb.

S reportérem o odchodu Pavla Zemana. Za konfliktem s ministryní Benešovou mohly být i jiné důvody

Číst článek

Ministryně Benešová jakýkoliv tlak na nejvyššího státního zástupce odmítla a argumentuje, že tak vysoký úřad nemůže zůstat bez šéfa až do voleb.

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017. Pořádá protesty a demonstrace, v nichž upozorňuje na kauzy spojené především s Babišem a dlouhodobě požaduje odchod Benešové.

Předloni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů až 250 tisíc lidí.

Naposledy pořádal shromáždění v Praze i dalších městech na konci dubna, tehdy především kvůli vyjádření nesouhlasu s tím, že se český prezident Miloš Zeman i další politici podle spolku nebezpečně přiklánějí k Rusku.

Jan Bílek, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme