Demonstrace pravicových extremistů skončila, policie nezasahovala

V Hradci Králové skončilo nepovolené shromáždění krajněpravicové Dělnické strany, úřady proti němu nezasáhly. Původně v sobotu měli extremisté zamířit na akci v letním kině. Tam měl být politický mítink a koncert. Radnice ale provozovateli vypověděla smlouvu o pronájmu. Příznivci extrémní pravice přesto do Hradce přijeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace pravicových extremistů v Hradci Králové | Zdroj: ČTK

Příznivci krajní pravice vyrazili z hlavního nádraží v Hradci Králové v sobotu ve tři odpoledne. Zhruba za půl hodiny došli na Ulrichovo náměstí v centru města. Na místě pak přímo pod okny východočeského ředitelství policie déle než hodinu ke třem stovkám pravicových extrémistů mluvili nacionalisté z Česka, Slovenska a Německa.

Po půl páté se účastníci akce opět vydali na vlakové nádraží, kde se rozešli. Královéhradecký magistrát dopředu avizoval, že akci zabrání. Úředníci magistrátu však podle mluvčího města Václava Svobody čekali na signál od policie, že dochází k nezákonnému jednání. Policisté ale shledali projevy řečníků, oblečení a chování demonstrantů jako nezávadné.

Navíc policisté podle Svobody doporučili úředníkům právního odboru města, aby nevyvolávali konflikt. Ten by byl údajně v centru města nebezpečnější než akce krajní pravice.

Podle odborníka na extremismus Jana Charváta je Dělnická strana krajně pravicová a některé její členy můžeme označit za neonacisty. "Dělnická strana vznikla v roce 2003, vznikla v podstatě jako pokračovatelka rozpuštěné Republikánské mládeže. Co se týče počtu členů a příznivců, strana tyto informace nezveřejňuje. Dá se v zásadě odhadnout, že má stovky příznivců, řekněme maximálně tisíce," upřesnil Charvát.

V minulých krajských volbách v roce 2004 Dělnická strana nezískala žádný mandát. Ve svém programu například požaduje vystoupení z EU a NATO. Navrhuje zrušení všech podpor pro přistěhovalce a zákaz homosexuálních sňatků. Chce také zavést určování národnosti obyvatel a jejího potvrzení do rodného listu a občanského průkazu.

Vilém Janouš, Šárka Slezáková, Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme