Milion chvilek v Praze protestoval proti ministryni Benešové. Stovky lidí žádaly její odstoupení

Stovky příznivců spolku Milion chvilek demonstrovaly v Praze proti ministryni spravedlnosti za ANO Marii Benešové. Požadovali zároveň, aby nového nejvyššího státního zástupce vybrala až nová vláda. Demonstranti se krátce po 17.30 vydali na pochod z Albertova k ministerstvu spravedlnosti, kde Benešové zanechali rezignační dopis. Po 18.30 dorazili na Václavské náměstí, kde protest po projevech zakončili.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V čele průvodu šla žena, která v rukou držela symboly justice a spravedlnosti

V čele průvodu šla žena, která v rukou držela symboly justice a spravedlnosti | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Někteří si s sebou přinesli vlajky Česka a Evropské unie nebo transparenty s nápisy zaměřenými proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Stálo na nich například „Udavači StB, stydíme se za tebe“ nebo „Při podpoře z Hradu vládnu, lžu a kradu“. Protestující skandovali „Máme toho dost“ nebo „Demisi“. Dohlížely na ně desítky policistů, k žádným incidentům ale nedošlo.

Minář zveřejnil hospodaření hnutí Lidé PRO. Náklady i příjmy dosáhly zhruba 7,3 milionu

Číst článek

Dopis pro Benešovou

Předseda spolku Benjamin Roll na Albertově řekl s odkazem na Babiše, že „agent StB nesmí vybírat nového nejvyššího státního zástupce“. Babiš spolupráci s tajnou policií komunistického režimu popírá.

Průvod z Albertova zamířil k ministerstvu spravedlnosti. Demonstranti před budovou pískali a skandovali výzvy k demisi. Benešové zde také zanechali rezignační dopis, který pro ni napsali. Uvádějí v něm například, že „tlakem na nejvyššího státního zástupce (Pavla Zemana) se dopustila hrozné věci“, a to snahy o narušení dělby moci.

„Uvědomila jsem si, jak nebezpečné takové jednání je, uvědomila jsem si, že mé vazby na prezidenta a jeho okolí, že má minulost boje proti whistleblowerům a můj střet zájmů jsou ohrožením pro chod této země,“ navrhli organizátoři protestu Benešové znění rezignačního dopisu.

Demonstrující také zanechali Benešové rezignační dopis, který pro ni napsali | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Od ministerstva průvod zamířil na Václavské náměstí, kde s projevem vystoupil Roll a další mluvčí Milionu chvilek. 

Podle odhadu policie se akce na Václavském náměstí zúčastnilo asi 3500 až 4000 lidí.

Účastníci demonstrace měli nasazeny respirátory a většina se snaží dodržovat rozestupy. K dodržování „bezpečnostního desatera“ je vyzvali organizátoři. Doporučili jim například, aby se před akcí nechali otestovat antigenními testy nebo pokud se necítí dobře, aby sledovali z domova přímý přenos akce. Účast měli zvážit i ti, kteří patří mezi skupiny nejvíce ohrožené nemocí covid-19.

Milion chvilek chce v protestech pokračovat za týden v regionech a 20. června na velké demonstraci v Praze. Podobné protesty se konaly i před 14 dny v Praze a před týdnem v několika desítkách měst.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme