Inspekce: zákrok policistů proti demonstrantům na Staroměstském náměstí byl v pořádku

Zásah policistů na říjnové demonstraci na pražském Staroměstském náměstí byl v pořádku. K takovému závěru došla Generální inspekce bezpečnostních sborů, pro Radiožurnál to uvedla její mluvčí Ivana Nguyenová. Inspekce prověřovala šest případů, u žádného z nich ale nezjistila žádné pochybení.

Praha (Aktualizováno: 11:28 18. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest 18. října na Staromětsksém náměstí | Foto: Tomáš Krist/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Svolavatel protestu tvrdil, že někteří protestující začali být agresivní například proto, že jim policisté nedovolili náměstí opustit. Nic takového se ale podle inspekce nestalo.

„Veškeré pokyny směřovaly k tomu, aby osobám, které se nedopouštěly protiprávního jednání, byl umožněn průchod skrz policejní kordon, což se také stalo,“ uvedla mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivana Nguyenová.

Protiprávního jednání se podle inspekce nedopustil ani policista, který jednomu z protestujících odebral státní vlajku.

„Bylo zjištěno, že muž vytrhl jinému muži státní vlajku z rukou a touto napadal policisty, následně bránil průjezdu policejního vodního stříkače. Vzhledem k tomu, že muž neuposlechl výzvy policistů, bylo proti němu použito donucovacích prostředků a vlajka byla odebrána,“ popsala Nguyenová.

Policie kvůli demonstraci na Staroměstském náměstí zadržela 144 lidí. Čtrnáct podezírá z trestného činu

Číst článek

Inspekce také ve dvou případech prověřovala přiměřenost použití donucovacích prostředků proti demonstrantům. V obou byly podle ní použity oprávněně. Zjišťovala také, jak to bylo s údajným policistovým předáním výbušnin jednomu z protestujících. „Skutečnost, že by policisté předali jakémukoliv účastníkovi pyrotechniku, nebyla nijak prokázána,“ uvedla Nguyenová.

Lidé se loni 18. října na Staroměstském náměstí sešli, aby protestovali proti vládním protikoronavirovým opatřením. Protest organizoval občanský spolek Hnutí občanské nespokojenosti. Po konci demonstrace se část protestujících s policisty střetla.

Kvůli násilnostem po říjnové demonstraci na pražském Staroměstském náměstí kriminalisté obvinili zatím 9 lidí. Radiožurnálu to řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Všechny obviněné policisté stíhají kvůli výtržnictví a část z nich taky kvůli násilí proti úřední osobě. Většině stíhaných hrozí až šestileté vězení. Kriminalisté na případu dál pracují.

Z trestných činů v souvislosti s protestem v centru Prahy podezírají vyšetřovatelé ještě pět lidí. Zatím ale nerozhodli, jestli je taky obviní. 

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme