Demonstrace proti vládním opatřením skončily předčasně. Bylo překročeno povolené množství lidí

Demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením, kterou v neděli pořádala iniciativa Chcípl PES na pražském Staroměstském náměstí, skončila předčasně krátce po zahájení ve 14.00. Policisté shromáždění ukončili a vyzvali účastníky, aby se přesunuli na jiné místo. Na náměstí policisté pustili jen 100 povolených účastníků. Kvůli přestupkům policie několik lidí zadržela, řekl Radiožurnálu policejní mluvčí Jan Daněk.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace iniciativy Chcípl PES na Staroměstském náměstí. | Zdroj: ČTK/Šimánek Vít

Účastníci protestu se po ukončení vydali pod Petřín, odkud se po pár minutách rozhodli vrátit zpět na náměstí.

Policie otočila u Karviné na hranici okresu několik autobusů mířících na demonstraci do Prahy

Číst článek

Policie na twitteru uvedla, že protestní akci na Staroměstském náměstí rozpustil magistrátní úředník „z důvodu překročení stanoveného počtu účastníků shromáždění“. Zároveň oznámila, že zajistila „několik osob z důvodu neuposlechnutí výzvy úřední osoby a porušení vládních nařízení“.

Jedním ze zadržených byl podle CNN Prima News poslanec Lubomír Volný, který si podle informací ministra vnitra Jana Hamáčka opakovaně odmítal nasadit roušku.

Policejní opatření platila i na Václavském náměstí, kam na 13.00 svolala demonstraci iniciativa My společně včetně Volného. Policie rovněž náměstí uzavřela a do prostoru ohraničeného červeno-bílými zátarasy pustila jen stovku účastníků, což je nyní povolený počet lidí při shromážděních při epidemii koronaviru, a občany, kteří v dané oblasti bydlí. Organizátor zhruba po deseti minutách akci ukončil. Část účastníků protestu se přesunula k Národnímu divadlu, kde setrvala. Ostatní se rozešli.

Policie v týdnu avizovala, že bude na ohlášených demonstracích kontrolovat dodržování pravidel, která jsou omezena kvůli šíření koronaviru. Zaměřit se chtěla mimo jiné na to, zda je účastníků protestů povolený počet, jsou jen z okresu, kde se akce koná, a mají předepsanou ochranu nosu a úst.

V neděli tak policie nepustila za hranice okresů několik autobusů, které na demonstraci proti vládním opatřením mířily do Prahy. Několik autobusů jelo z Karviné, jeden z Brna. Pokutu na místě nikdo nedostal.

Na demonstraci proti vládním opatřením do Prahy mířil také autobus, který monitorovala policie z Plzeňského kraje. Autobus jel z Kralovic, podle mluvčí policie Ivany Jelínkové do něj ale nikdo nenastoupil.

Vojtěch Tomášek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme