‚Lidé mají právo demonstrovat, ale ať nám nekřivdí.‘ Babišovi ministři reagují na nedělní demonstraci

Členové Babišova kabinetu na pondělním zasedání vlády odmítli, že by byla česká justice v ohrožení. Reagovali tak na nedělní demonstraci v Praze na Letenské pláni proti premiéru Andreji Babišovi a za nezávislost justice. Dorazilo na ní zhruba čtvrt milionu lidí, což je nejvíc od demonstrací z roku 1989.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na Letné z neděle 23. června (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministři zdůraznili, že lidé mají právo na vyjádření názoru. O průběhu nedělního protestu na Letné jsme psali zde.

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček z hnutí ANO novinářům řekl, že se sám účastnil demonstrací v 80. letech. „Tehdy jsme měli strach, aby nás nevyhodili ze školy, aby naši rodiče nepřišli o práci,“ řekl. Je podle něj dobře, že lidé dnes mohou chodit na demonstrace beze strachu a akci si „svým způsobem i užít“.

Respektovat je třeba podle Havlíčka jak občany, kteří na demonstrace chodí, tak občany, co ne. „Od toho jsou demokratické volby, jedině ty mohou rozhodnout, kdo bude nakonec vládnout. Myslím, že tak je to spravedlivé,“ dodal. Protesty v době, kdy panuje demokracie, jsou podle něj trochu zvláštní. Ale je třeba je respektovat.

Demonstrace 1989 vs. 2019. Srovnejte na fotografiích, jak to na Letné vypadalo tehdy a nyní

Číst článek

Obdobně se vyjádřil ministr dopravy Vladimír Kremlík za ANO. „Žijeme v demokratickém právním státě. Je dobře, že každý může vyjadřovat své názory,“ řekl.

Ministr zemědělství Miroslav Toman ze sociální demokracie řekl, že respektuje názory lidí, kteří se na Letné sešli.

Proti tomu, že by ve vládě někdo podnikal kroky vedoucí k ohrožení nezávislosti justice, se vyjádřil sociální demokrat a ministr kultury Antonín Staněk. „Opravdu necítím toto ohrožení. Domnívám se, že forma protestů je legitimní. Je to právo občanů shromažďovat se a vyjádřit svůj názor.“

Za ministryni Marii Benešovou, jejíž jmenování vlnu protestů spustilo, se postavila členka ANO a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „Určitě by se nezaprodala k těm heslům, které na demonstracích vidíme,“ uvedla Dostálová a připomněla, že Benešová je zkušená právnička s letitými zkušenostmi. „Žijeme v demokratické společnosti a lidé mají právo demonstrovat, ale ať nám nekřivdí.“   

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme