Demonstranti protáhli volbu pražského primátora až do noci

Představte si, že sedíte mezi hlučnými fanoušky na fotbalovém utkání ne dvakrát 45 minut, ale s malými přestávkami téměř deset hodin. O takovou atmosféru se během včerejšího jednání pražského zastupitelstva postaralo několik stovek protestujících. Na prvním jednání zastupitelů se snažili, a to jak jinak než hlučně, dát najevo, že nesouhlasí s koalicí ODS a ČSSD. I když neuspěli, podařilo se jim alespoň zastupitele zdržet v sále do noci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nespokojení občané v budově pražského magistrátu cinkali symbolicky klíčky. | Foto: Tomáš Adamec

Krátce po deváté hodině dorazila před pražský magistrát tisícovka lidí. Na improvizovaném pódiu v podobě zaplachtovaného přívěsného vozíku začíná protikoaliční šou.

Společný nepřítel je jasný - koalice ODS a ČSSD. A nelze nepřipomenout rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů (nebo podvodů, jak hlásá jeden transparent), což pomohlo velkým stranám. Krátce po půl desáté se dostává na příznačné písně Karla Kryla nebo Voskovce a Wericha

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Sehnoutky z volby pražského primátora - Zblízka.mp3

Do desáté hodiny zbývá pár minut. Na náměstí už jsou dva tisíce lidí a písmenko R v názvu Mariánského náměstí před magistrátem se mění na F.

Do jednacího sálu se dostaly jen tři stovky lidí. Každý ale dělá hluku za deset dalších. Krátce po desáté se shodou okolností nejstarší zastupitel ale také budoucí primátor Bohuslav Svoboda z ODS snaží zahájit jednání zastupitelstva. Nedaří se.

O chvíli později už schůzi zahajuje, ale zase přerušuje až do čtrnácti hodin. Bohuslava Svobodu není přes protesty demonstrujících vůbec slyšet.

„Jsem tím velmi zklamán, protože organizátoři opakovaně deklarovali, že protest bude důstojný, demokratický, že nebudou používány vulgarity, a že nebude obstrukce jednání. Nic z toho nedodrželi,“ stěžuje si Svoboda.

Protestující ze sálu odcházejí a toho využívá vedení magistrátu. O pauze sál ohraničuje zábradlím, oba vchody do budovy zamyká a nechá je hlídat desítkami strážníků. Ředitel Martin Trnka má co vysvětlovat.

„Snažili jsme se o bezpečnost lidí, kteří se tohoto jednání zúčastnili,“ vysvětluje zamčené dveře Trnka.

Před čtrnáctou hodinou se lidé vracejí, ale zpět už se nedostanou. Efekt se dostavil - v sále zůstalo jen devadesát lidí a je relativní klid.

Ve tři čtvrtě na sedm se novým primátorem podle očekávání stává Bohuslav Svoboda. Devadesát lidí na místě veřejnosti se ale nehodlá vzdát ani během jeho projevu. V půl deváté večer, po deseti a půl hodinách jednání, je zvolená nová městská rada.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme