Demonstranti vyzvali Chalupu k odvolání ředitele NP Šumava

Před budovou Ministerstva životního prostředí demonstrovali aktivisté proti kácení na Šumavě. Chtějí, aby se bezzásahová zóna rozkládala na většině území šumavského národního parku. Dorazili ale i lidé ze šumavských obcí, kteří mají opačný názor a postup parku při likvidaci kůrovcem napadených stromů schvalují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti kácení v národním parku Šumava, před budovou ministerstva životního prostředí v Praze

Demonstrace proti kácení v národním parku Šumava, před budovou ministerstva životního prostředí v Praze | Foto: Filip Jandourek

Hnutí Duha a lidé, kteří akci přišli podpořit vyzvali ministra Chalupu, aby udělal pořádek ve vedení národního parku a aby zastavil kácení, podle Duhy nelegální. Demonstranti požadovali odvolání ředitele parku Jana Stráského a také jeho náměstka Jiřího Mánka. Chtějí, aby se při zásazích na Šumavě respektoval názor vědecké obce a zákony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstraci sledovala redaktorka Lucie Husárová

K žádnému střetu obou skupin, které spolu nesouhlasí, nedošlo. Za asistence policie se zástupci aktivistů hned na začátku akce domluvili s obyvateli šumavských obcí, které leží na území národního parku na tom, že jim nechají nějaký omezený prostor na to, aby promluvili během jejich demonstrace.

Petici hnutí Duha, v níž požaduje, aby se při rozhodování o parku bral v potaz názor vědců, kteří nesouhlasí se současným způsobem hospodaření na Šumavě, za ministerstvo převzal státní tajemník Libor Ježek, ministr je totiž na dovolené. Na 25. srpna ale svolal jednání o dlouhodobé koncepci ochrany přírody na Šumavě a zástupce hnutí Duha na něj pozval.

Prvním příspěvkem k debatě, po níž volají politici i sám ministr životního prostředí Chalupa, měla být pondělní debata na Modravě - tedy v obci, blízko které je nyní blokáda a zasahuje tam policie.

Jenže ta debata nebude, protože ji ředitel parku Jan Stráský dnes zrušil. Důvodem je velké množství omluvenek a kulatý stůl, k jehož uspořádání vyzval Stráského ministr Chalupa, bude v jiném, náhradním termínu. To ale nebude nejspíš tak jednoduché, protože aktivisté už dali najevo, že se jim nelíbí složení diskutujících. Převažují prý lidé naklonění řediteli parku.

Stížnost k Evropské komisi

Zástupce České společnosti ornitologické Petr Voříšek na akci před ministerstvem také oznámil, že ornitologové podávají stížnost k Evropské komisi za údajné porušování soustavy Natura 2000 na Šumavě.

„Ta stížnost se týká nedodržování podmínek ochrany cílových druhů v ptačí oblasti Šumava, což je součást evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Spadá to pod takzvanou směrnici o ptácích, což je legislativní nástroj Evropské unie, ke kterému jsme se dobrovolně přihlásili svým vstupem do Evropské unie. Týká se to celé Šumavy jako celku,“ uvedl Voříšek.

Bývalý starosta Horské Kvildy Jan Janoušek, který na demonstraci dostal možnost k vyjádření, prohlásil, že kácením u Ptačího potoka nedaleko Modravy bude zachráněno šedesát hektarů dalšího lesa. Podle Vojtěcha Koteckého z hnutí Duha hrozí pravý opak:

„My chceme apelovat na ministra Chalupu, aby začal dělat pořádek v národním parku, zajistil, že skončí ilegální kácení a proměňování vzácných horských lesů, které tam jezdí obdivovat turisté v pusté, bezútěšné holiny.“

Ekologických aktivistů před ministerstvem demonstrovalo zhruba sto, lidí z Modravy, Srní a dalších obcí asi 20.

Vyřeší spor nový zákon?

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS už ve čtvrtek v senátu řekl, že první, nejpřísněji chráněná a bezzásahová zóna by na Šumavě měla být na čtvrtině území Národního parku. Při projednávání petice šumavských obcí, které chtějí účinný zásah proti kůrovci, ministr apeloval na nutnost přijetí nového zákona. Ten se připravuje už několik měsíců a měl by přesně definovat pravidla v Národním parku Šumava.

Představa ministra je taková, že 1. zóna národního parku v novém, navrhovaném zákoně, by měla být oproti dnešním 13 procentům kolem 24 až 25 procent. Zákon podle něj musí jasně definovat, co v takto velké zóně musí být za pravidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti Šumavy mluvil ve Světě o třetí na Rádiu Česko ministr životního prostředí Tomáš Chalupa

„Stále dokola opakuji. Na Šumavě musí být území, na kterém se zasahovat nebude a musí tam být také území, na kterém se zasahovat bude, protože se zkrátka zasahovat musí a musíme chránit ostatní lesy. Jde o to, abychom jasně definovali podmínky, kde je to první a kde je to druhé. Musí to být výsledek kompromisu. Všechny strany budou muset ustoupit,“ uvedl pro Rádio Česko Chalupa.

„Číslo 24 procent je výsledek debat, které vedeme. Tím chci také říci, že není pravda, že bychom nedebatovali. Neúnavně objíždím všechny strany akorát si s sebou nevozím novináře. 24 procent je už snad vyjednaný kompromis napříč všemi stranami včetně vytypované lokality,“ řekl Chalupa a dodal:

„Byl bych rád, kdyby ten zákon velmi přesně a precizně řekl, toto se tam smí a toto se tam nesmí. Tohle se tam musí a tohle se tam nemůže. Jinak se tam ta situace bude opakovat. Pevně věřím, že nakonec nalezneme shodu.“

Řešení současného sporu v novém zákonu vidí i ředitel správy parku Jan Stráský: „Jsou dvě vědecké koncepce a ty se nikdy nedomluví. Tedy je třeba to rozhodnout a rozdělit to pole tak, aby na části Šumavy se aplikovala jedna koncepce a na části druhá.“

Bavorská zkušenost

„Blokád jsem zažil již několik, teď je ta situace ale mnohem více vyhrocená. Dokonce je už i hladovka proti aktivistům. Nechápu, jak je možné nechat tu situaci takto vyhrotit,“ říká Radovan Holub, publicista a bývalý mluvčí parku.

„Sleduji bavorskou stranu, kde je nový ředitel správy národního parku, který hned v prvních dnech ve funkci přelétl bavorskou část Šumavy ve vrtulníku. To je z našeho pohledu zvláštní, protože Stráského přelet vrtulníkem okamžitě kritizovala Duha. Ředitel se zároveň snažil domluvit se svými oponenty. To u nás není, asi je to odlišným politickým životem,“ podotýká Holub a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O srovnání české a bavorské strany Šumavy mluvil na Rádiu Česko Radovan Holub, publicista a bývalý mluvčí parku

„V nové části bavorského národního parku bylo v loňském roce vykáceno rekordních 150 000 kubíků dřeva. Ekologové dosud velice silně protestují, nicméně k blokádě nedošlo a nový ředitel se snaží domluvit s odpůrci.“

Podle Holuba řeší kůrovcovou kalamitu na bavorské straně, v nové části parku, částečně kácením, ve staré části nechali 75 procent plochy přírodě.

„Obrovský rozdíl oproti nám ale je, že to prošlo přes obce. Obce tam byly připraveny na to, že les může uschnout a že se úplně změní tvář Šumavy. Starostové na to přistoupili. To se u nás zatím nestalo,“ dodává publicista.

Lucie Husárová 1, Jan Piroch, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme