Demonstranti zablokovali v Praze Pochod pro život. ‚Moje tělo, moje volba,‘ skandovali

Most Legií v Praze zablokovali v sobotu po 15.00 odpůrci Pochodu pro život, který organizuje Hnutí pro život. Přes výzvy policie a kordon těžkooděnců si část z nich sedla na silnici a skandovala hesla. Pochod tak na most nemohl vejít a po policejních manévrech upravil trasu přes vedlejší Jiráskův most. Akci podle novinářů nesli nelibě turisté a kolemjdoucí, kteří se nemohli dostat přes Vltavu, jejich nespokojenost řešily antikonfliktní týmy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po odklonění pochodu na Jiráskův most se část odpůrců chystala na Václavské náměstí, které bylo cílem pochodu. Některé z nich odmítla policie z mostu pustit do centra. Dva lidé se z mostu spustili na lanech, na místo proto byla povolána i poříční policie, informovali policisté na síti X.

‚Dítě je vždy nadějí.‘ Prahou prošel pochod Hnutí Pro život, na několika místech se střetl s odpůrci

Číst článek

Centrum metropole už od rána, kdy městem proběhli účastníci půlmaratonu, monitoruje vrtulník. Na mostě Legií odpůrci pochodu nejprve skandovali hesla „Moje tělo, moje volba“ či Hnutí se nepohne, později přidali Kdo fašisty kryje, je to policie. Jednoho z nich policejní těžkooděnci, kterých byly v místě desítky, v počátku protestu odvedli.

Pochod vyrazil po 14.00 z Hradčanského náměstí. Akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život zajistit lepší podmínky pro ženy, které nečekaně otěhotněly. Shromáždění se účastnilo několik set lidí. Účastníkům na náměstí poděkoval za odvahu kardinál Dominik Duka. Jde podle něj o manifestaci za skutečný mír, svobodu a demokracii. Pochod ukončili pořadatelé zhruba v 16. 00, krátce potom, co dorazili na Václavské náměstí. 

Pochod Hnutí pro život vyrazil po 14.00 z Hradčanského náměstí | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: Profimedia

Aktivisté avizovali, že budou průvod zastánců tradiční rodiny blokovat. V předchozích letech musela při konfliktech obou táborů zasahovat policie.

Organizátoři protestního pochodu ve zveřejněné facebookové události uvedli, že Prahou budou procházet klerofašisti z Hnutí pro život, kteří se cynicky zaštiťují životem, ale ve skutečnosti jim jde o mezování reprodukčních práv a prosazování ultrakonzervativní agendy ve veřejném prostoru

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme