Den bez aut - přidali jste se?

Řada měst v Česku dnes patřila cyklistům a chodcům. Připojila se totiž k Evropskému dni bez aut, který má podpořit ekologičtější dopravní prostředky, než je auto.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolo - ilustrační foto

Kolo - ilustrační foto | Foto: Archiv

Někde tak byla hromadná doprava zadarmo - například v České Lípě na Liberecku. Jinde se do ulic vydali cyklisté - třeba na východě Čech v Hradci Králové - městě cyklistů - na projížďku podél Labe.

"Trase je od kamenného mostu V pláckách až k pomníku mistra Jana Husa. Hradec Králové nebude mít na rozdíl od jiných měst hromadnou dopravu zadarmo. Na druhou stranu předpokládáme, že Hradečané jsou zvyklí jezdit na kole," říká mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda.

Praha měla Den bez aut už v neděli. Část města skutečně patřila jenom chodcům a cyklistům. Odpoledne odstartovalo asi tři a půl tisíce pražských cyklistů na symbolickou jízdu v centru metropole od Rudolfina na Palachově náměstí.

Cyklistům ve městech se dnes věnují také regionální deníky. Jejich redaktoři projeli velká česká města na kole a výsledek moc pozitivní nebyl. Na kolech ve městech jde podle regionálních deníků často doslova o život. Velký problém je prý to, že se cyklostezky, kterými se pak města chlubí, plánují spíš na okraji měst. V centru pak cyklisté musí jezdit někdy po chodnících. Cyklostezka ve městě prý také často vznikne tak, že se prostě dá na ulici značka. Jinak se ale nestane vůbec nic.

Letos vláda na cyklostezky vyčlenila 180 milionů korun a města mají také peníze z evropských fondů. Nově by peníze měly jít právě do tras v centrech měst. V Česku jezdí denně 10 až 20 procent lidí do práce na kole, ve všech větších městech je to ale o mnoho méně.

V některých evropských metropolích přijede na kole do práce až čtyřicet procent lidí. To je ale - zdá se - v Česku ještě opravdu vzdálená budoucnost.

Dokázali byste žít bez automobilu? Hlasujte v naší anketě!

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme